Korea Północna wystrzeliła serię pocisków. Dzień po wizycie przedstawiciela USA w Seulu

Źródło:
PAP, Reuters

Korea Północna wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża osiem rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku morza. Stało się to dzień po tym, jak Korea Południowa i USA zakończyły pierwsze od ponad czterech lat wspólne ćwiczenia wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca.

Pociski zostały wystrzelone w niedzielę przez Koreę Północną z rejonu Sunan w pobliżu północnokoreańskiej stolicy, Pjongjangu - poinformowała agencja Reuters, cytując komunikat kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii.

Doszło do tego dzień po wizycie w Seulu specjalnego przedstawiciela USA ds. Korei Północnej Sung Kim. Opuścił on Koreę Południową w sobotę.

W piątek amerykański dyplomata spotkał się ze swoimi południowokoreańskimi i japońskimi odpowiednikami, Kimem Gunnem i Takehiro Funakoshim, aby przygotować się - jak to określono - na "wszelkie ewentualności" w obliczu sygnałów, że Korea Północna przygotowuje się po raz pierwszy od 2017 roku do przeprowadzenia próby jądrowej.

Wysłannik Waszyngtonu powiedział, że administracja USA jest otwarta na dyplomację. Sung Kim dał do zrozumienia, że jest gotów omówić kwestie interesujące Pjongjang, takie jak złagodzenie sankcji.

Google Maps

Korea Południowa i Japonia reagują

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i nakazał "rozszerzone odstraszanie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych oraz dalsze wzmacnianie zjednoczonej postawy obronnej".

Prezydenckie biuro podało później w komunikacie, że na posiedzeniu Rady stwierdzono, iż wystrzelenie rakiety było "testem i wyzwaniem" dla gotowości bezpieczeństwa nowej administracji Korei Południowej.

Premier Japonii Fumio Kishida ocenił na konferencji prasowej, że działania Korei Północnej "nie mogą być tolerowane".

Według japońskiego ministerstwa obrony, co najmniej jeden pocisk miał zmienną trajektorię. To wskazuje, że może manewrować w celu uniknięcia obrony przeciwrakietowej.

Kilkanaście prób rakietowych Korei Północnej

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zaapelowały o zaostrzenie sankcji ONZ wobec Korei Północnej w związku z wystrzeleniem rakiet balistycznych, ale Chiny i Rosja zawetowały tę propozycję. To spowodowało rozłam w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej po raz pierwszy od czasu, gdy zaczęła ona stosować sankcje w 2006 roku, kiedy Korea Północna przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną.

W ostatnich tygodniach Korea Północna przetestowała szereg rodzajów rakiet, w tym swoją największą międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM). Wystrzelenie pocisku było 18 próbą przeprowadzoną przez Koreę Północną tylko w 2022 roku. Ostatnią tego typu próbę reżim w Pjongjangu przeprowadził 25 maja. Wystrzelono wtedy trzy pociski. Po tym, jak prezydent USA Joe Biden zakończył podróż po Azji.

Pierwszy pocisk okazał się największą północną rakietą ICBM Hwasong-17, a gdy drugi, nieokreślony pocisk, jak się wydaje, zawiódł w trakcie lotu - poinformowali wówczas urzędnicy południowokoreańscy. Trzeci pocisk był rakietą balistyczną krótkiego zasięgu (SRBM).

Wspólne ćwiczenia wojskowe

W sobotę południowokoreańskie i amerykańskie okręty zakończyły trzydniowe ćwiczenia na wodach międzynarodowych u wybrzeży japońskiej wyspy Okinawa, obejmujące obronę powietrzną, operacje przeciwokrętowe, przeciw okrętom podwodnym oraz operacje przeciwdziałania atakom morskim - poinformowało kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii.

W ćwiczeniach uczestniczył amerykański lotniskowiec z napędem atomowym USS Ronald Reagan, a także inne duże okręty wojenne. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, który objął urząd 10 maja, uzgodnił z Joe Bidenem zwiększenie liczby dwustronnych ćwiczeń wojskowych w celu odstraszenia Korei Północnej.

Korea Północna skrytykowała poprzednie wspólne ćwiczenia jako przykład ciągłej "wrogiej polityki" Waszyngtonu wobec Pjongjangu.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Reuters