TVN24 Biznes | Ze świata

Seria prób rakietowych Korei Północnej. Waszyngton reaguje

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w piątek sankcje na jedną osobę i trzy firmy - w tym dwa rosyjskie banki - zaangażowane w rozwój programu rakietowego Korei Północnej. Do nałożenia restrykcji dochodzi trzy dni po kolejnej serii prób rakietowych KRLD.

Sankcjami objęty został mieszkający w Mińsku przedstawiciel Drugiej Akademii Nauk Przyrodniczych, instytucji zaangażowanej w badania nad północnokoreańskimi rakietami oraz powiązana z państwowymi liniami lotniczymi firma Air Koryo Trading Corporation, która miała starać się pozyskiwać komponenty do rakiet na rzecz ministerstwa przemysłu rakietowego.

Dodatkowo sankcjami objęto dwie rosyjskie instytucje finansowe: Bank Dalekowschodni oraz Bank Sputnik, za świadczenie usług dla Air Koryo i północnokoreańskiego Banku Handlu Zagranicznego.

Próby rakietowe Korei Północnej

Sankcje zostały ogłoszone trzy dni po ostatniej serii prób rakietowych reżimu w Pjongjangu, podczas której wystrzelona została kolejna międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM).

Jak podał resort skarbu USA, tylko w tym roku Korea Północna wystrzeliła - wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ - 23 rakiety balistyczne, z czego 6 o zasięgu międzykontynentalnym. 

Autor:/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości