Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Reuters Archive
Reuters ArchiveKorea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych

Korea Północna wystrzeliła w nocy z soboty na niedzielę (w sobotę wieczorem czasu polskiego) kolejny pocisk balistyczny, który prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego - przekazała agencja Kyodo za źródłami w rządzie Japonii. W sobotę rano pojawiły się doniesienia o podobnej próbie rakietowej Pjongjangu i wystrzeleniu jeszcze trzech pocisków.

"Rakieta najpewniej nie trafiła w naszą wyłączną strefę ekonomiczną (na Morzu Japońskim)" - oznajmił anonimowy przedstawiciel rządu w Tokio, cytowany przez Kyodo.

Pociski wystrzelone w sobotę rano z przedmieść Pjongjangu przeleciały około 350 km na maksymalnej wysokości około 100 km, zanim spadły do morza w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego - poinformował kilkanaście godzin wcześniej resort obrony Japonii.

Kolejne próby rakietowe

Trzy pociski spadły poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń samolotów ani statków - przekazało w godzinach porannych ministerstwo. Premier Fumio Kishida poinstruował urzędników, aby szybko przekazali społeczeństwu niezbędne informacje oraz zapewnili bezpieczeństwo samolotów i statków.

W związku z kolejnymi próbami rakietowymi naruszającymi rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ rząd w Tokio złożył w sobotę protest wobec Korei Północnej za pośrednictwem ambasady Japonii w Pekinie.

Dowództwo USA do spraw Indo-Pacyfiku stwierdziło, że działania podjęte przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla obywateli lub terytorium USA, ani dla Japonii i innych sojuszników. "Wystrzelenie rakiet podkreśla (jednak) destabilizujący wpływ programów KRLD dotyczących broni masowego rażenia i pocisków balistycznych" – napisano w oświadczeniu, odnoszącym się do wcześniejszych sobotnich prób rakietowych Pjongjangu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości