Korea Północna grozi wysłaniem wojsk do strefy zdemilitaryzowanej. "Traktujemy tę sytuację poważnie"

Władze Korei Północnej zagroziły wysłaniem wojska do strefy zdemilitaryzowanej przy granicy z Koreą Południową. Jak poinformowało ministerstwo obrony w Seulu, tamtejsza armia obserwuje ruchy wojsk i jest gotowa na każdą ewentualność.

Dowództwo północnokoreańskiej armii oświadczyło, że wyśle żołnierzy "do stref, które zostały zdemilitaryzowane zgodnie z porozumieniem Północy i Południa, by zmienić linię frontu w twierdzę i dodatkowo podwyższyć czujność wojskową wobec Południa".

Korea Południowa gotowa na "każde okoliczności"

Nie napisano konkretnie, gdzie północnokoreańskie wojsko ma zostać wysłane, ale zdaniem urzędników i ekspertów cytowanych przez agencję Yonhap najbardziej prawdopodobne są okolice przygranicznego miasta Kaesong lub rejon turystyczny Gór Diamentowych (Kumgang).

- Traktujemy tę sytuację poważnie. Co do północnokoreańskich posunięć wojskowych, Korea Południowa i USA ściśle je monitorują i wykrywają, pozostając w bliskiej koordynacji - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka ministerstwa obrony Korei Południowej Czoi Hiun Su. Dodała, że południowokoreańskie wojsko jest gotowe na "każde okoliczności".

Wysadzenie biura łącznikowego

We wtorek Korea Północna wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Południową w Kaesong. Wcześniej Kim Jo Dzong, siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, zapowiedziała "tragiczną scenę całkowitego upadku bezużytecznego biura" łącznikowego.

Dym unoszący się nad Koreą Północną
Dym unoszący się nad Koreą Północną
Źródło: East News

W ostatnich tygodniach reżim w Pjongjangu niemal codziennie groził ukaraniem władz w Seulu za dopuszczanie do przesyłania przez granicę propagandowych ulotek, krytycznych wobec komunistycznych władz Korei Północnej.

Biuro łącznikowe utworzono w 2018 roku na fali ocieplenia w dwustronnych relacjach po szczycie z udziałem Kim Dzong Una i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina. Od tamtego czasu stosunki znów się jednak ochłodziły, między innymi w związku z impasem w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem.

W Kaesong znajduje się nieczynny obecnie wspólny kompleks przemysłowy obu Korei. W Górach Diamentowych mieści się natomiast ośrodek turystyczny, do którego dawniej jeździły wycieczki z Korei Południowej. Oba przedsięwzięcia uchodziły za przykłady współpracy pomiędzy zwaśnionymi państwami koreańskimi, które formalnie wciąż są w stanie wojny po konflikcie zbrojnym z lat 1950-1953.

Granica między Koreami
Granica między Koreami
Źródło: PAP/REUTERS
Czytaj także: