TVN24 | Świat

Sekretarz generalna Rady Europy: Polska nie powinna wypowiadać konwencji antyprzemocowej

TVN24 | Świat

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ziobro: składamy formalny wniosek do resortu rodziny o wypowiedzenie tak zwanej konwencji stambulskiejTVN24
wideo 2/5
TVN24Ziobro: składamy formalny wniosek do resortu rodziny o wypowiedzenie tak zwanej konwencji stambulskiej

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejcinović Burić oceniła, że Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej. Uznała, że "wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie".

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (nazywana konwencją antyprzemocową lub konwencją stambulską) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument zakłada m.in., że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią.

Czytaj więcej: Co zakłada konwencja stambulska?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Polska wystąpi z konwencji stambulskiej. Poinformował, że w poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji. Ziobro przekonywał, że znajdują się w niej zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.

Sekretarz generalna Rady Europy: Polska nie powinna wypowiadać konwencji stambulskiej

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejcinović Burić napisała w niedzielnym oświadczeniu, że Polska nie powinna wypowiadać konwencji stambulskiej. Dodała, że "zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące".

Marija Pejčinović BurićEU

"Konwencja Stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca" - podkreśliła sekretarz generalna. "W przypadku jakichkolwiek nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu" - zadeklarowała.

Fragment oświadczenia Pejcinović Burić został opublikowany na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena. Całość jest dostępna na stronie Rady Europy.

Marija Pejcinović Burić to chorwacka ekonomistka i polityczka, posłanka krajowa, w latach 2017–2019 wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i europejskich, od 2019 sekretarz generalna Rady Europy. W latach 90. studiowała w Warszawie.

Konwencja antyprzemocowa

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przygotowana w 2011 r. i weszła w życie w sierpniu 2014 r. Polska podpisała ją w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EU