Konwencja stambulska

Konwencja stambulska

Przedstawiciele Rady Europy przyjadą do Warszawy zbadać, jak Polska wywiązuje się z zapisów Konwencji Stambulskiej. Eksperci chcą spotkać się z przedstawicielami rządu i organizacjami pozarządowymi. Mają przekonywać do niewycofywania się z konwencji antyprzemocowej, co w ostatnim czasie wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele rządu. Michał Tracz.

Kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje wprowadzać się pewną ideologię - tak o konwencji stambulskiej mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wniosek o wypowiedzenie przez Polskę konwencji, nazywanej również antyprzemocową, złożył w poniedziałek minister sprawiedliwości. Dworczyk zapowiedział, że w czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawi rządowe stanowisko w tej sprawie.

Rząd udaje, że w naszym kraju jest tak cudownie, a to jest nieprawda. To jest mydlenie oczu i uprawianie propagandy - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA. Zdaniem Renaty Durdy, kierowniczki Niebieskiej Linii, rzeczywista sytuacja ofiar przemocy domowej w Polsce jest o wiele trudniejsza, niż przedstawiają to niektórzy politycy.

Jesteśmy zakładnikami takiej sytuacji, że dochodzi do walki o stołki, a w tle jest tak ważna sprawa jak konwencja antyprzemocowa. Nigdy nie powinno być na to zgody - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Zdaniem Przemysława Czarnka z Prawa i Sprawiedliwości wniosek ministra sprawiedliwości o wypowiedzenie konwencji nie jest elementem politycznej gry o wpływy podczas rekonstrukcji rządu. - Nie postrzegam działań pana ministra Zbigniewa Ziobry jako rzeczy, która mogłoby zaszkodzić Zjednoczonej Prawicy - powiedział poseł.

Nie jest tak dobrze, skoro dalej nie można wprowadzić definicji innych rodzajów przemocy, na przykład przemocy ekonomicznej. O tym mówi konwencja antyprzemocowa - podkreślała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka w programie "Tak jest" w TVN24.