Rosja "odblokowała" Morze Azowskie dla żeglugi

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Reuters, Interfax-Ukraina, tvn24.pl
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/21
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanelę

Rosja wycofała zapowiedzianą blokadę dla statków części Morza Azowskiego w związku z planowanymi ćwiczeniami okrętów - poinformowały w piątek władze w Kijowie. Wcześniej ukraińskie ministerstwo obrony zaapelowało o reakcję Zachodu w związku z zablokowaniem przez Rosję części międzynarodowych wód Morza Czarnego i Azowskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Administracja Morskich Portów Ukrainy przekazała w piątkowym komunikacie, że Rosja "zniosła blokadę części akwenu Morza Azowskiego". "Ruch statków zalecanymi trasami do ukraińskich portów morskich na Morzu Azowskim jest otwarty" – informuje dokument.

Jednocześnie bez zmian pozostała sytuacja na Morzu Czarnym, zablokowanym przez Rosję z powodu planowanych ćwiczeń morskich w tym regionie.

Rosyjskie okręty ćwiczą na Morzu Czarnym
Rosyjskie okręty ćwiczą na Morzu Czarnym Ministerstwo Obrony Rosji

Niebezpieczeństwo dla żeglugi

Według doniesień ukraińskiego ministerstwa obrony, Rosja uprzedziła, że "w dniach 13-19 lutego znaczna część Morza Azowskiego i Czarnego nie będzie bezpieczna dla żeglugi w związku z ćwiczeniami obejmującymi ogień artyleryjski i rakietowy".

Resort w Kijowie jednocześnie zarzucił Moskwie "kontynuowanie militaryzacji regionu Morza Czarnego poprzez przekierowywanie tam dodatkowych okrętów desantowych". Eksperci w Kijowie obawiają się, że jednostki te mogą zostać wykorzystane do potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę.

Siły zbrojne Rosji w styczniu i lutym tego roku zaplanowały, na niespotykaną jak dotąd skalę, ćwiczenia morskie. Według danych tamtejszej marynarki wojennej ma w nich łącznie uczestniczyć 140 okrętów. Manewry odbywają się na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim, a także na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

PAP

Autor:tas//rzw

Źródło: Reuters, Interfax-Ukraina, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości