TVN24 | Świat

Blinken i Ławrow rozmawiali przez telefon. Komunikat Departamentu Stanu i wypowiedź szefa MSZ Rosji

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas//rzw,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Siergiej Ławrow i Antony Blinken odbyli we wtorek rozmowę telefoniczną - potwierdził po południu polskiego czasu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Przekazał w komunikacie, że Blinken podkreślił "zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". Ławrow po rozmowie uznał, że Stany Zjednoczone przy omawianiu tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa chcą "koncentrować się na omawianiu spraw drugorzędnych". Według źródeł Reutera, w ocenie strony amerykańskiej półgodzinna rozmowa była "profesjonalna i raczej szczera", ale nie przyniosła przełomu.

Jak przekazał we wtorek Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA, "sekretarz stanu Antony J. Blinken rozmawiał dziś z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem". Powiedział, że to kontynuacja pisemnej odpowiedzi USA na rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa.

Rosja ogłosiła w grudniu 2021 r. żądania, nazywane przez nią gwarancjami bezpieczeństwa, których spełnienia domaga się od państw zachodnich. Chodzi m.in. o gwarancje nierozszerzania NATO na wschód oraz wycofanie sił NATO z krajów wschodniej flanki Sojuszu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O planowanej rozmowie informowały dzień wcześniej zarówno Kreml, jak i strona amerykańska. Przekazano wówczas także, że osobiste spotkanie szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji nie jest planowane. Ławrow i Blinken spotkali się osobiście 21 stycznia w Genewie.

Sekretarz stanu USA: dalsza inwazja Rosji na Ukrainę spotka się z szybkimi i surowymi konsekwencjami

Jak głosi komunikat Departamentu Stanu, w czasie wtorkowej rozmowy "sekretarz (Blinken) podkreślił gotowość Stanów Zjednoczonych, zarówno dwustronnie, jak i razem z sojusznikami i partnerami, do kontynuowania merytorycznej wymiany poglądów z Rosją na temat wspólnych problemów bezpieczeństwa, co zamierzamy czynić w pełnej koordynacji z naszymi partnerami i sojusznikami". Według oświadczenia, szef amerykańskiej dyplomacji potwierdził również "zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także prawa wszystkich krajów do określania własnej polityki zagranicznej i sojuszy".

W rozmowie Blinken "wezwał Rosję do natychmiastowej deeskalacji i wycofania wojsk i sprzętu z granic Ukrainy" oraz "podkreślił, że dalsza inwazja na Ukrainę spotka się z szybkimi i surowymi konsekwencjami".

Blinken "wezwał Rosję do podążania drogą dyplomatyczną".

Ławrow: Zachód zapomina o podstawowej zasadzie

Także Siergiej Ławrow przekazał we wtorek swoje uwagi o przebiegu rozmowy z Antonym Blinkenem. W nagraniu wideo, opublikowanym przez MSZ Rosji, stwierdził, że Blinken zgodził się, iż jest powód, by dalej omawiać kwestię "gwarancji bezpieczeństwa".

Jednocześnie zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w kwestii tych gwarancji chcą koncentrować się na omawianiu spraw drugorzędnych, choć też ważnych. - Zachód usiłuje całkowicie zapomnieć o podstawowej zasadzie, jaką jest niepodzielność bezpieczeństwa - oznajmił Ławrow.

Rosyjski minister oświadczył, że doniesienia mediów, powołujących się na przedstawicieli Departamentu Stanu, jakoby Moskwa przekazała pisemną odpowiedź na propozycje USA dotyczące "gwarancji bezpieczeństwa", są wynikiem nieporozumienia. Wcześniej we wtorek to samo stanowisko zaprezentował wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko.

Reuters: rozmowa półgodzinna i "raczej szczera", ale bez przełomu

Wysoki urzędnik amerykańskiej administracji powiedział anonimowo Agencji Reutera, że rozmowa Blinkena z Ławrowem trwała ok. pół godziny, była "profesjonalna i raczej szczera", ale nie przyniosła przełomu, a "Waszyngton nie zauważył żadnych znaków możliwej deeskalacji".

Zdaniem rozmówcy agencji "sekretarz stanu powiedział ministrowi Ławrowowi, że jeżeli prezydent Putin naprawdę nie planuje wojny lub zmiany reżimu, to teraz jest ten moment, by wycofać wojska i zaangażować się w poważną dyskusję, (...) która może wzmocnić bezpieczeństwo zbiorowe w Europie".

Napięcia i rozmowy z Rosją

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tysięcy żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej inwazji.

W trakcie rozmów z Rosją państwa zachodnie podkreślają, że są gotowe do dialogu o bezpieczeństwie, jednak wykluczyły rezygnację NATO z polityki otwartych drzwi. Zażądały też od Rosji deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy i zapowiedziały wysoką cenę w postaci sankcji wobec Rosji w przypadku jej agresji na ten kraj.

tvn24.pl

Autor:tas//rzw, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości