Konflikt Rosja-Ukraina. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 88 milionów funtów

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 88 milionów funtów na wsparcie stabilnych rządów i niezależności energetycznej. We wtorek premier Boris Johnson przyleci do Kijowa.

- Prawem każdego Ukraińca jest określenie, jak są rządzeni. Jako przyjaciel i demokratyczny partner, Wielka Brytania będzie nadal stać na straży suwerenności Ukrainy wobec tych, którzy dążą do jej zniszczenia - oświadczył Johnson.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wzywamy Rosję do wycofania się i zaangażowania w dialog, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie i uniknąć dalszego rozlewu krwi - dodał.

Boris Johnson przyleci do Kijowa

We wtorek ma on rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o wrogiej aktywności Rosji i rozmiarach brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy. Brytyjskiemu premierowi miała towarzyszyć minister spraw zagranicznych Liz Truss, ale w poniedziałek wieczorem przekazała, że jest zakażona koronawirusem i poddaje się izolacji.

Jak przypomniano w komunikacie brytyjskiego rządu, Londyn od dawna wspiera suwerenność Ukrainy - od 2015 r. brytyjskie siły zbrojne przeszkoliły ponad 22 tys. ukraińskich żołnierzy, poza tym władze tego kraju angażują się aktywnie w obronę praworządności na Ukrainie i walkę z korupcją, co wzmacnia jej zdolność do przeciwstawiania się wrogim i antydemokratycznym wpływom.

Podkreślono, że 88 milionów funtów przekazane z brytyjskiego Funduszu Dobrego Zarządzania wzmocni te działania i wspomoże wysiłki zmierzające do zmniejszenia zależności Ukrainy od rosyjskich dostaw energii.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP