Komisja Europejska wyraziła w piątek oczekiwanie, że wszystkie strony porozumienia, które ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu, będą respektować ten układ.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Iran nie spełnił oczekiwań wynikających z tego międzynarodowego porozumienia i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego udziału USA w tym układzie.
- Oczywiście obserwujemy z uwagą wszystkie wydarzenia związane z porozumieniem. (...) To porozumienie o nierozprzestrzenianiu (broni jądrowej), wsparte przez Radę Bezpieczeństwa ONZ działa, przynosi efekty - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ray.
Jak dodała, porozumienie to "trwałe, długoterminowe rozwiązanie irańskiej kwestii nuklearnej, które daje wszystkim stronom niezbędne gwarancje". - Oczekujemy, że wszystkie strony będą trzymały się swoich zobowiązań w ramach tej umowy - powiedziała Ray.
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w oświadczeniu wydanym z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) podkreśliła, że UE będzie kontynuować codzienną pracę na rzecz nierozprzestrzeniania broni i rozbrojenia wraz z wszystkimi partnerami na świecie.
Porozumienie z Iranem
Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.
Pod koniec września władze Iranu poinformowały o przeprowadzeniu udanego testu nowego pocisku balistycznego. Trump uważa, że przeprowadzony przez Iran test podważa międzynarodowe porozumienie oraz oskarża Teheran o współpracę z Koreą Północną.
Prezydent USA podkreślił też, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał ten układ za powód do wstydu dla USA i zagroził jego zerwaniem.
Autor: pk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres