Ciało gangstera skradziono z cmentarza. Junior Roldán "miał wielu wrogów"

Źródło:
BBC, El Tiempo, tvn24.pl
Medellin, Kolumbia
Medellin, Kolumbia
Google Earth
Medellin, KolumbiaGoogle Earth

Grupa niezidentyfikowanych mężczyzn pod osłoną nocy wykradła z cmentarza w kolumbijskim Envigado ciało gangstera Juniora Roldána, zamordowanego kilka miesięcy wcześniej, informują media. Były przywódca jednego z najpotężniejszych gangów więziennych w Ekwadorze "miał wielu wrogów" - wskazało BBC, przypominając o porachunkach Roldána z członkami konkurencyjnych grup przestępczych.

Ciało Juniora Roldána z ranami postrzałowymi głowy zostało znalezione w lesie na terenie kolumbijskiej prowincji Antioquia 6 maja tego roku. Jak podał portal BBC, były przywódca gangu Los Choneros zbiegł do Kolumbii po tym, jak przeżył dwa zamachy na swoje życie w rodzinnym Ekwadorze. Ponieważ nikt nie zgłosił się po jego ciało, 18 maja mężczyzna został pochowany w grobowcu na cmentarzu centralnym w Envigado, kilkanaście kilometrów na południe od Medellin.

Cmentarz w EnvigadoGoogle Maps

Pracownik cmentarza we wtorek rano zauważył otwartą bramę. Po wejściu na teren nekropolii odkrył, że z jednej z krypt zniknęło ciało Roldána - podała w czwartek kolumbijska gazeta "El Tiempo", powołując się na miejscowe władze. Policja przekazała lokalnym mediom, że kilku mężczyzn włamało się na cmentarz w nocy i zabrało zwłoki. Jak dotąd nie ustalono ich motywów.

ZOBACZ TEŻ: Żona "El Chapo" wyszła z więzienia. Odsiadywała wyrok za udział w tworzeniu kartelu

Ciało gangstera skradziono z cmentarza

"Roldán miał wielu wrogów" - wskazał w czwartek portal BBC, przypominając, że zanim gangster uciekł z Ekwadoru, został postrzelony przez członków konkurencyjnego gangu Los Lobos, a wcześniej przeżył atak, gdy nad skrzydłem więzienia, w którym był osadzony, zdetonowano ładunki wybuchowe przymocowane do drona.

ZOBACZ TEŻ: Groźny gangster przeniesiony. W akcję zaangażowanych było tysiące żołnierzy

Gang Los Choneros zajmował się głównie handlem narkotykami i wyłudzeniami. Po tym, jak wielu jego członków trafiło za kraty, stał się on jednym z najpotężniejszych gangów więziennych w Ekwadorze, kontrolując wiele aspektów życia w krajowych zakładach karnych, a także prowadząc działalność przestępczą poza nimi. "Uważa się, że Los Choneros stoją za niektórymi z najbardziej makabrycznych walk więziennych w Ekwadorze, w których zabitych zostały dziesiątki osadzonych" - odnotował brytyjski nadawca.

Gangi więzienne w Ekwadorze

Zakłady karne w Ekwadorze od lutego 2021 roku są miejscem powtarzających się krwawych walk między gangami, które rywalizują ze sobą o rynek narkotykowy. Pod koniec lipca władze Ekwadoru ogłosiły stan wyjątkowy, by odzyskać pełną kontrolę nad więzieniami, m.in. w Guayaquil, gdzie toczyły się walki między grupami przestępczymi. W kraju przeprowadzono szeroko zakrojoną operację sił bezpieczeństwa, której celem było uwolnienie dziesiątek strażników, wziętych przez więźniów jako zakładnicy.

Guayaquil, EkwadorGerardo Menoscal/Agencia Press South/Getty Images

ZOBACZ TEŻ: W "historycznym referendum" zdecydowali w sprawie wydobycia ropy

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: BBC, El Tiempo, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps