Trudeau: badamy wiarygodne zarzuty o związku indyjskiego rządu z zabójstwem religijnego lidera w Kanadzie

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau
archiwum
archiwumLiderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau

Kanadyjskie służby aktywnie badają wiarygodne zarzuty o związku osób działających na rzecz indyjskiego rządu z zabójstwem sikhijskiego lidera Hardeepa Singha Nijjara – powiedział w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Nijjar, uważany przez Indie za terrorystę, w czerwcu został zastrzelony w Kolumbii Brytyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly przekazała, że z Kanady został w związku ze sprawą wydalony wysoki rangą dyplomata Indii. - Kanadyjskie agencje bezpieczeństwa aktywnie badają wiarygodne zarzuty o możliwym związku między osobami działającymi na rzecz rządu Indii i morderstwem kanadyjskiego obywatela, Hardeepa Singha Nijjara - powiedział podczas posiedzenia Izby Gmin Trudeau, cytowany przez kanadyjskie media.

- Zaangażowanie jakiegokolwiek zagranicznego rządu w zabójstwo kanadyjskiego obywatela na ziemi Kanady jest niedającym się zaakceptować naruszeniem naszej suwerenności. Jest to sprzeczne z podstawowymi zasadami, jakie stosują wolne, otwarte i demokratyczne społeczeństwa – dodał.

Kanada wstrzymała niedawno rozmowy handlowe z Indiami i zdecydowała się nie wysyłać do nich misji handlowej planowanej na jesień. Trudeau powiedział, że sprawę zabójstwa Nijjara podniósł podczas niedawnego spotkania z premierem Indii Narendrą Modim w trakcie szczytu G20 w New Delhi.

Justin TrudeauShutterstock

Wysokiej rangi dyplomata Indii wydalony z Kanady

Hardeep Singh Nijjar, który miał kanadyjskie obywatelstwo, 18 czerwca został zastrzelony przed sikhijską świątynią w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej. Sikhijski działacz był zwolennikiem utworzenia niezależnego państwa Khalistan, właśnie dla członków religijnej społeczności Sikhów. Rząd Indii uważał go za terrorystę i oskarżał o prowadzenie działalności separatystycznej.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly powiedziała dziennikarzom, że z Kanady został wydalony wysoki rangą dyplomata Indii, szef wywiadu indyjskiego w ambasadzie w Ottawie – podał Reuters. - Jeśli to okaże się prawdą, będzie to olbrzymie naruszenie naszej suwerenności (…) W konsekwencji wydaliliśmy wysokiej rangi dyplomatę Indii - powiedziała Joly, którą cytowała Associated Press.

Niezależny Khalistan

Zwolennicy ruchu Khalistanu postulują od lat 40. XX w. utworzenie państwa dla wyznawców religii sikhijskiej na terenie znajdującego się obecnie w Indiach Pendżabu. Sikhizm jest powstałą w XV w. religią łączącą wierzenia hinduistyczne i muzułmańskie. Obecnie na świecie żyje ok. 27 mln jej wyznawców.

Nieformalny koalicjant liberalnego rządu Justina Trudeau, Nowa Partia Demokratyczna, ma lidera, który jest Sikhem – szefem NDP jest od 2017 r. Jagmeet Singh.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości