Świat

Już 722 ukraińskich żołnierzy zginęło w Donbasie. Prawie 3 tys. jest rannych

Świat


722 ukraińskich wojskowych zginęło od początku trwającej od kwietnia operacji antyterrorystycznej przeciwko ugrupowaniom prorosyjskim na wschodzie kraju – poinformowała w niedzielę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie.

„Od rozpoczęcia operacji w następstwie działań bojowych zginęło 722 wojskowych, raniono – 2625. Chwała ukraińskim bohaterom” – głosi wpis na Twitterze Rady.

Tylko w ciągu ostatniej doby siły Ukrainy straciły pięciu żołnierzy; ośmiu zostało rannych – podał rzecznik RBNiO Andrij Łysenko na niedzielnej konferencji prasowej. Przekazał, że w tym czasie wojska operacji antyterrorystycznej ścierały się z oddziałami separatystów 26 razy.

66 cywilów rannych w Ługańsku

Walki trwały w rejonie Ługańska - przede wszystkim lotniska w tym mieście - oraz w innych, mniejszych miejscowościach obwodu ługańskiego. - Ostatniej doby w Ługańsku rannych zostało 66 cywili. W domach nie ma światła ani wody, nie działają telefony stacjonarne i komórkowe. Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oświadczają, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna – podkreślił Łysenko.

Dowództwo operacji antyterrorystycznej poinformowało, że wciąż kontynuowany jest ostrzał Ukrainy ze strony Rosji.

„Z terytorium Federacji Rosyjskiej zakazanymi na świecie pociskami kasetowymi z systemów Uragan i Smercz ostrzelano dzielnice mieszkalne miejscowości Starobeszewio, Kutejnekowo i Nowoazowsk. Jest to kolejna prowokacja, która miałaby wywołać uderzenie ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy i pozwolić na rozpoczęcie otwartej agresji wobec pokojowo nastawionej Ukrainy” – oświadczyło dowództwo na swoim Facebooku.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso/kka / Źródło: UNIAN, Reuters

Tagi:
Raporty: