Juncker nie widzi "żadnego klina" pomiędzy Włochami a Unią


Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".

- Chcę podkreślić, że w tym spotkaniu nie było nic nadzwyczajnego - oświadczył Juncker. Dodał, że nie widzi żadnego "klina pomiędzy nim a UE", co go cieszy.

Również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że spotkanie z Conte przekonało go o wspólnym froncie wśród europejskich członków G7.

Politycy uzgodnili, że jeszcze przed zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej odbędą kolejne spotkanie w Brukseli, żeby omówić kwestie migracji, wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej i handlu.

Conte chciałby G8 z Rosją

Wcześniej nowy premier, który tydzień po zaprzysiężeniu przybył na szczyt G7 w Kanadzie, napisał w piątek na Twitterze, że podziela stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa, iż Rosja powinna powrócić do tego gremium.

Szef włoskiego rządu napisał na swoim oficjalnym profilu: "Zgadzam się z prezydentem Donaldem Trumpem. Rosja powinna wrócić do G8. To leży w interesie wszystkich".

Sprzeciw wobec propozycji Trumpa wyraził między innymi szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Autor: pk//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości