TVN24 | Świat

Biden będzie rozmawiać z sojusznikami z wschodniej flanki NATO. W tym z prezydentem Dudą

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden będzie rozmawiał w czwartek z europejskimi partnerami - najpierw z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a później z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą.

Biały Dom przekazał, że prezydent Biden omówi z Zełenskim sprawę koncentracji wojsk Rosji na granicach Ukrainy.

Później Biden zorganizuje telekonferencję liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli grupy sojuszników USA ze wschodniej flanki NATO. Ma opowiedzieć przywódcom o jego rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biden chce też "usłyszeć ich perspektywę na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa i by podkreślić zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do bezpieczeństwa transatlantyckiego".

Do państw Bukareszteńskiej Dziewiątki należą - Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Biden rozmawiał z Putinem

Prezydenci USA i Rosji rozmawiali we wtorek. Podczas dwugodzinnej rozmowy za pośrednictwem łącza wideo Putin zażądał gwarancji, że NATO nie rozszerzy się dalej na wschód, ale - jak przekazał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan - ich nie dostał. Prezydent USA powiedział Putinowi, że Zachód nałoży "silne środki gospodarcze i inne" przeciwko Rosji w przypadku kolejnej agresji na Ukrainę.

Przed i po szczycie z Putinem Biden rozmawiał z przywódcami czterech zachodnioeuropejskich państw NATO: Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Rozmowa Bidena z Putinem The White House

Autor:ads/kab

Źródło: PAP