Kerry spotkał się z szefem MSZ Iranu. Temat: program nuklearny. Obserwatorzy sceptyczni

Kerry spotykał się z Zarifem w ciągu ostatnich miesięcy przy wielu okazjach, często w EuropieEPA

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał w niedzielę rano w Monachium z szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem ws. irańskiego programu nuklearnego. To już drugie takie spotkanie w Monachium.

Do rozmowy dwóch dyplomatów doszło na marginesie kończącej się w niedzielę 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Agencje nie podają szczegółów dotyczących tego spotkania. Na ostatni dzień konferencji przewidziano okrągły stół poświęcony właśnie programowi nuklearnemu Iranu. Negocjacje w sprawie irańskiego programu, w których uczestniczą Iran oraz kraje grupy 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) przedłużono do końca czerwca 2015 roku. Ale - jak pisze agencja AFP - mocarstwa liczą na znalezienie porozumienia politycznego jeszcze przed końcem marca, by najpóźniej do 30 czerwca dojść do ostatecznego porozumienia zawierającego już wszystkie aspekty techniczne.

Kolejne takie spotkanie

Wśród obserwatorów negocjacji panuje jednak - jak zauważa AFP - sceptycyzm co do ich pozytywnych rozstrzygnięć, gdyż były przesuwane dwukrotnie. Kerry spotykał się z Zarifem w ciągu ostatnich miesięcy przy wielu okazjach, często w Europie. Zespoły negocjacyjne toczyły w tym czasie rozmowy na poziomie politycznym. Ostateczne porozumienie mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji. Sytuację negocjacyjną komplikuje chęć nałożenia przez zdominowany przez Republikanów Kongres USA nowych sankcji na Iran w związku z jego programem nuklearnym.

Porozumienie z Teheranem?

Republikanie są przeciwni porozumieniom z Teheranem, a nawet zaprosili do wystąpienia w Kongresie premiera Izraela Benjamina Netanjahu, słynącego z bardzo twardej postawy wobec Iranu. Premier ma wygłosić przed połączonymi izbami Kongresu przemówienie na temat zagrożeń, jakie stanowi Teheran. Sprawa tego zaproszenia, o którym prezydent USA Barack Obama nie został poinformowany, spowodowała nowy kryzys w stosunkach między rządem Izraela a Białym Domem. W niedawnym orędziu o stanie państwa Obama zapowiedział, że zawetuje projekt nowych sankcji wobec Iranu.

Autor: nsz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Tagi:
Raporty: