"Moskwa musi to zrozumieć". O czym rozmawiano w Antalyi

Andrij Sybiha podczas spotkania z Marco Rubio
Trump o rozmowach Rosji i Ukrainy w Turcji: nalegałem, żeby to spotkanie się odbyło i tak się stało
Źródło: TVN24 BiS, Reuters
1177 dni temu rozpoczęła się zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że w tureckiej Antalyi spotkał się z sekretarzem stanu USA Marcem Rubio. Sybiha rozmawiał też z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny w Ukrainie.

> Prezydent USA Donald Trump nie poleci do Turcji, gdzie w czwartek mają odbyć się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji - podała agencja Reuters, powołując się na się anonimowego urzędnika amerykańskiej administracji.

> Rosyjski przywódca ogłosił skład delegacji, która w czwartek w Turcji weźmie udział w negocjacjach z przedstawicielami Ukrainy. Wśród nich znaleźli się doradca Władimira Putina oraz wiceminister obrony.

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że w tureckiej Antalyi spotkał się z sekretarzem stanu USA Marcem Rubio. Sybiha rozmawiał też z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. "Spotkałem się z Rubio, aby podzielić się wizją prezydenta Zełenskiego, dotyczącą dalszych wysiłków pokojowych i skoordynować stanowiska. Jesteśmy gotowi rozwijać naszą współpracę" - ocenił Sybiha po spotkaniu. "Kluczowe, aby Rosja odwzajemniła konstruktywne kroki Ukrainy. Jak dotąd tego nie zrobiła. Moskwa musi to zrozumieć, że odrzucenie pokoju wiąże się z kosztami" - dodał.

Andrij Sybiha podczas spotkania z Marco Rubio
Andrij Sybiha podczas spotkania z Marco Rubio
Źródło: X/andrii_sybiha

> Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w środę po ataku Rosji z zastosowaniem pocisku rakietowego na miasto Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy - powiadomiły lokalne władze.

> W okupowanym Mariupolu szkoleni są internetowi trolle w służbie Rosji. W mieście, które było okrążone przez siły rosyjskie przez trzy miesiące, od lutego do maja 2022 roku, zginęło tysiące cywilów. Dziś młodzi propagandyści w służbie Kremla zakłamują rzeczywistość.

> Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził opinię, że papież Leon XIV pojedzie na Ukrainę. Nowego papieża zaprosił podczas telefonicznej rozmowy prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałek.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: