Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) uchwaliła szczegółowy plan likwidacji posiadanego przez Syrię arsenału chemicznego poza terytorium tego kraju - poinformowano w piątek wieczorem w siedzibie OPCW w Hadze. Za granicę zostanie wywiezionych tysiąc ton bojowych środków trujących.
Na razie nie wiadomo jednak, w jakim państwie - po zadeklarowanej kilka godzin wcześniej odmowie Albanii - likwidacja zostanie przeprowadzona.
Tym niemniej licząca 41 członków rada wykonawcza OPCW postanowiła, że do końca bieżącego roku całość syryjskich bojowych środków trujących - czyli około tysiąc ton - zostanie wywieziona za granicę. USA chciały, by broń tę zlikwidowano w będącej ich sojusznikiem Albanii - kraju, który w 2007 roku sam zniszczył swój niewielki arsenał chemiczny.
Jednak premier Albanii Edi Rama oświadczył w piątek, że jest to niemożliwe, gdyż jego kraj nie ma niezbędnych urządzeń.
Przystali na porozumienie
W połowie września USA i Rosja uzgodniły, że przeciwko Syrii nie zostaną podjęte operacje wojskowe w odpowiedzi na uśmiercenie w sierpniu pod Damaszkiem ponad tysiąca osób za pomocą sarinu, jeśli władze syryjskie zgodzą się na całkowite zniszczenie ich broni chemicznej.
Syria przystała na to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ porozumienie, którego realizację powierzono OPCW. Uchwalona we wrześniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja zobowiązała Narody Zjednoczone do uzgodnienia z Syrią do 15 listopada szczegółowego terminarza całkowitej likwidacji jej broni chemicznej.
Rok na zniszczenie
W ubiegłym tygodniu USA i Rosja zaproponowały OPCW, by całość broni chemicznej wraz z surowcami do jej wytwarzania opuściła Syrię do 31 grudnia - z wyjątkiem niezbędnego do produkcji sarinu izopropanolu, który miałby zostać zniszczony na miejscu do 31 marca. Dokument określa także 31 marca przyszłego roku jako ostateczny termin przetworzenia najbardziej niebezpiecznych materiałów w "chemikalia nienadające się na broń chemiczną" oraz domaga się "zakończenia jej niszczenia nie później niż 30 grudnia 2014 roku". Postulowany obecnie przez USA i Rosję ostateczny termin ukończenia "eliminacji" całości materiałów wykorzystywanych do produkcji broni chemicznej jest w porównaniu z dotychczasowymi ustaleniami opóźniony o sześć miesięcy, do końca 2014 roku. Jak się jednak uważa, obu mocarstwom nie będzie to przeszkadzać pod warunkiem, że wspomniane materiały znajdą się wcześniej poza granicami Syrii.
Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP