Media: operator elektrowni jądrowej w Fukushimie wybuduje tunel, by spuścić skażoną wodę dalej od brzegu

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Japońskie media informują, że operator zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie, w związku z obawami rybaków, zamierza wybudować kilometrowy tunel, by spuścić radioaktywną wodę dalej od brzegu. Z kolei japoński rząd ma zamiar interwencyjnie skupywać od rybaków owoce morza.

Rząd w Tokio zatwierdził w kwietniu plan pozbycia się ponad miliona ton skażonej wody z elektrowni w Fukushimie. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, ale obecna technika nie pozwala wyeliminować z niej trytu – promieniotwórczego izotopu wodoru.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przeciwko takiemu rozwiązaniu problemu protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy, którzy obawiają się, że klienci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych wodach.

Plany budowy tunelu przy Fukushimie, zapowiedź skupu owoców morza

W związku z tymi obawami operator elektrowni, firma TEPCO, zamierza zbudować tunel długości około kilometra, by spuścić skażoną wodę dalej od brzegu, na obszarze, co do którego nie wydano licencji połowowych - podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.

Z kolei dziennik "Asahi Shimbun" poinformował, że rząd będzie skupował mrożone owoce morza od rybaków, którzy stracą z powodu uwolnienia wody z Fukushimy. Ma też pomóc im poszerzyć sieć odbiorców produktów, które nie mogą być zamrożone.

Zgodnie z planem spuszczanie wody do oceanu ma się rozpocząć w 2023 roku. Dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej oceniał, że woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie, ale zalecał badanie importowanych z tamtego regionu owoców morza pod kątem zawartości poszczególnych izotopów promieniotwórczych.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości