Japonia umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę radarowego. Ma między innymi obserwować Koreę Północną

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ćwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)
Ćwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersĆwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)

Agencja Kyodo informuje o wystrzeleniu przez Japonię rakiety z satelitą radarowym. Tokio chce w ten sposób usprawnić reagowanie na katastrofy i monitorować rozwój wydarzeń w północnokoreańskich obiektach wojskowych.

Japonia z powodzeniem wystrzeliła w czwartek rakietę z satelitą radarowym, zbierającym między innymi dane wywiadowcze - poinformowała agencja Kyodo.

Rakieta 46 H2A, obsługiwana przez Mitsubishi Heavy Industries Ltd., wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w prefekturze Kagoshima po jednodniowym opóźnieniu, spowodowanym złą pogodą, i weszła na zaprogramowaną orbitę - informuje agencja.

Japonia umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę radarowegoTwitter/tnsc_JAXA

Japonia będzie obserwować Koreę Północną z kosmosu

Tokio chce w ten sposób usprawnić reagowanie na katastrofy i monitorować rozwój wydarzeń w północnokoreańskich obiektach wojskowych - pisze Kyodo.

Satelita radarowy może rejestrować obrazy na ziemi w nocy, a także w trudnych warunkach pogodowych. Według Cabinet Satellite Intelligence Center, które odpowiada za rozwój i obsługę satelitów zbierających informacje, a które zleciło Mitsubishi Heavy zadanie wystrzelenia rakiety, można go wykorzystać do przekazywania danych w przypadku klęski żywiołowej.

Projekt stworzenia najnowszego satelity radarowego kosztował 51,2 miliarda jenów (396 milionów dolarów). Rakieta, która go wyniosła, wykorzystuje do napędu paliwo ciekłe, ma 53 metry długości i 4 metry średnicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/tnsc_JAXA

Pozostałe wiadomości