Dla premiera Indii Rosja to "filar", a stosunki z nią mają "strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa" jego kraju. W sobotę w Japonii po raz pierwszy od pełnoskalowej napaści Moskwy na Ukrainę spotkał się jednak z Włodymyrem Zełenskim. W Hiroszimie trwa szczyt G7. Zaproszony tam prezydent Ukrainy ma nadzieję na przełom w walce o pokój w Europie. Przed Zełenskim także spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Na niedzielę, drugi dzień szczytu G7, zaplanowano spotkanie przywódców na temat Ukrainy z udziałem prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego.
"Japonia. G7. Ważne spotkania z partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Bezpieczeństwo i wzmocniona współpraca na rzecz naszego zwycięstwa" - napisał Zełenski w sobotę po południu w mediach społecznościowych, tuż po wylądowaniu w Hiroszimie. "Pokój stanie się dziś bliższy" - dodał.
Już kilka godzin później, na marginesie szczytu, spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim. Ukraiński prezydent poinformował, że omówili między innymi potrzeby Ukrainy związane z rozminowywaniem i mobilnymi szpitalami.
Spotkanie Zełenski - Modi
"Szef państwa poinformował w szczegółach Narendrę Modiego o ukraińskiej formule pokoju i zaprosił Indie do przyłączenia się do realizacji tej inicjatywy" - głosi komunikat ze spotkania opublikowany przez kancelarię prezydenta Ukrainy. Zełenski podziękował Indiom za okazaną Ukrainie pomoc humanitarną - podano w komunikacie.
"Wojna przyniosła liczne kryzysy i cierpienia. Deportowane dzieci, zaminowane terytoria, zniszczone miasta i złamane losy" - relacjonował ukraiński przywódca.
Modi poinformował o spotkaniu z Zełenskim w komentarzu na Twitterze, zapowiadając wsparcie "na rzecz dialogu i dyplomacji" oraz dalszą pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Premier Indii, które utrzymują przyjazne relacje z Moskwą, spotkał się z Zełenskim po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 roku. Rząd w Nowym Delhi zajmuje niejednoznaczną postawę wobec tej agresji. Powstrzymuje się od jej krytyki i nazywa Rosję "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego". Zarazem, we wrześniu ubiegłego roku, podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, premier Indii miał upomnieć Władimira Putina słowami "to nie czas na wojnę".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w sobotę w Hiroszimie również z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i podziękował mu za rolę Londynu w koalicji międzynarodowej na rzecz przekazania Kijowowi samolotów F-16 - poinformowała kancelaria Zełenskiego.
Prezydent Ukrainy widoczny był też na zdjęciach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i włoską premier Giorgią Meloni. Z szefową rządu Włoch Zełenski rozmawiał o "wsparciu obronnym i politycznym" Rzymu dla Kijowa - podano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Agencja AFP zapowiadała spotkanie Zełenskiego w kuluarach szczytu G7 z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Doszło do niego wieczorem (wczesnym popołudniem w Polsce).
Zełenski ma rozmawiać także z prezydentem USA Joe Bidenem. Agencja Kyodo podała w sobotę, powołując się na MSZ w Tokio, że Zełenski spotka się również z premierem Japonii Fumio Kishidą.
Jak powiadomiła agencja Reutera, możliwe są też rozmowy ukraińskiego prezydenta z przywódcą Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva.
Oświadczenie państw G7 w sprawie Ukrainy
Jak głosi oświadczenie przyjęte przez uczestników szczytu w piątek, kraje G7 potwierdzają, iż występują przeciwko "nielegalnej, nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej agresywnej wojnie Rosji" przeciw Ukrainie. Liderzy G7 zapewnili, że "wsparcie dla Ukrainy nie osłabnie", a pokój "nie może nastąpić bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania wojsk rosyjskich" z terytorium zaatakowanego kraju.
Zełenski przybywa do Japonii po serii wizyt za granicą. W piątek uczestniczył w szczycie Ligi Państw Arabskich w saudyjskim mieście Dżudda. Wcześniej w maju odbył dyplomatyczne tournee po krajach Europy Zachodniej, odwiedzając kolejno: Włochy, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Wizyta w Japonii jest jego pierwszą podróżą do tego kraju od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Zełenski był poprzednio w Japonii w październiku 2019 roku na uroczystości wstąpienia na tron cesarza Naruhito.
Jak informowano w piątek, Joe Biden podczas nieoficjalnych rozmów na szczycie G7 poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Prezydent USA miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.
Źródło: PAP, Reuters