Zderzenie samolotów na lotnisku w Tokio, pod lupą praca kontrolerów ruchu lotniczego

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, NHK

Na tokijskim lotnisku Haneda samolot pasażerski linii Japan Airlines zderzył się z mniejszą maszyną straży przybrzeżnej. Z lecącego z lotniska Shin-Chitose na Hokkaido Airbusa A350 ewakuowano blisko 400 osób. Kapitan mniejszej maszyny zdołał się wydostać. Zginęło pięciu pozostałych członków załogi.

Na nagraniu, pokazanym przez publicznego japońskiego nadawcę NHK, widać moment lądowania samolotu Japan Airlines, który nagle staje w płomieniach.

Rzecznik Japan Airlines powiedział, że na pokładzie samolotu Airbus A350 lecącego z lotniska Shin-Chitose na Hokkaido znajdowało się 379 osób. Wszyscy zostali ewakuowani. Linia podała, że ewakuacja rozpoczęła się niemal natychmiast po zderzeniu z drugim samolotem i że wszyscy pasażerowie zostali zabrani w bezpieczne miejsce w czasie krótszym niż 20 minut.

CZYTAJ TEŻ: "Trudno przecenić, jak ważny to moment dla projektowania nowoczesnych samolotów"

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać ludzi uciekających z płonącego samolotu.

Zginęło pięciu członków załogi samolotu straży przybrzeżnej

Japońska straż przybrzeżna podała, że ​​w kolizji brał udział jeden z jej samolotów, który leciał na lotnisko Niigata na zachodnim wybrzeżu Japonii, aby udzielić pomocy osobom poszkodowanym w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w Nowy Rok, a w wyniku którego zginęło co najmniej 48 osób.

Straż przybrzeżna początkowo informowała, że kapitan maszyny zdołał uciec i trwają poszukiwania pięciu z sześciu członków załogi. Później telewizja NHK poinformowała o ich śmierci.

Rzecznik lokalnej straży pożarnej, cytowany przez agencję Kyodo, przekazał, że samolot straży przybrzeżnej również stanął w płomieniach.

Co zawiniło?

Dyrektor generalny Japońskiego Biura Lotnictwa Cywilnego Hiraoka Shigenori przekazał, że w sprawie wypadku toczy się dochodzenie. Stwierdził, że badający "nie są jeszcze na etapie, w którym można powiedzieć cokolwiek na temat przyczyny wypadku".

Jak przekazało BBC, śledczy badają komunikację kontrolerów ruchu lotniczego z samolotem.

Natomiast urzędnik japońskiego ministerstwa transportu powiedział na konferencji prasowej, że procedury ewakuacyjne linii lotniczej zostały "właściwie przeprowadzone".

Jedno z największych lotnisk na świecie

W związku ze zdarzeniem wszystkie pasy startowe lotniska zostały tymczasowo zamknięte - informował wcześniej we wtorek rzecznik portu.

Port lotniczy Tokio-Haneda położony jest na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii. Jest jednym z największych lotnisk na świecie pod względem ruchu pasażerskiego.

ZOBACZ TEŻ: Nagrania z płonącego samolotu. "Myślałem, że umrę"

momo / prpb

Źródło: Reuters, BBC, NHK

Źródło zdjęcia głównego: Reuters