Ponad 200 osób hospitalizowanych po zażyciu suplementu diety, pięć zmarło

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Liczba osób hospitalizowanych w Japonii po zażyciu suplementu diety wytworzonego na bazie beni koji, czyli ryżu fermentowanego z czerwonymi drożdżami, wzrosła do 212 - informują media. Wskazują zarazem, że producent suplementu wiedział o doniesieniach, wedle których suplement może być szkodliwy, dwa miesiące wcześniej, zanim zdecydował o wycofaniu go z obrotu.

Japońskie media podały informację o 212 osobach hospitalizowanych po zażyciu Benikoji Choleste Help w poniedziałek. Po zażyciu suplementu z powodu uszkodzenia nerek zmarło łącznie pięć osób. Japoński resort zdrowia, opierając się na raporcie producenta suplementu, firmy Kobayashi Pharmaceutical, przekazał, że do niedzieli łącznie 1224 osoby zwróciły się o udzielenie pomocy medycznej po spożyciu suplementu, a do firmy skierowano około 53 tysięcy zapytań w związku z działaniem produktu.

212 osób w szpitalach po zażyciu suplementu

Przedstawiciele ministerstwa w ramach dochodzenia pojawili się w siedzibie Kobayashi Pharmaceutical w Osace, by rozwiać obawy związane z zagrożeniem dla zdrowia wynikające z działania suplementu i ocenić system zarządzania ryzykiem w firmie. Urzędnicy stwierdzili, że dochodzenie zostało zainicjowane przez Kobayashi Pharmaceutical dobrowolnie, z zamiarem zapobiegania podobnym incydentom.

ZOBACZ TEŻ: "Ładnie pachnie, kolorowy, ale tak samo niebezpieczny". Toksykolog o e-papierosach

Benikoji Choleste Help to suplement reklamowany jako obniżający cholesterol, na bazie beni koji, czyli ryżu fermentowanego z czerwonymi drożdżami. Według resortu zdrowia i producenta w części produktów wykryto składnik pochodzący z niebieskiej pleśni. Substancja ta jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwmalarycznym, który może być toksyczny, ale według ministerstwa nie jest jasne, w jakim stopniu jej spożycie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub powodować uszkodzenie nerek.

Kobayashi Pharmaceutical sprzedawało od dawna produkty zawierające beni koji. W ciągu ostatnich trzech lat było to ponad milion opakowań. Pod koniec marca przedstawiciele Kobayashi Pharmaceutical poinformowali, że łącznie po zażyciu Benikoji Choleste Help hospitalizowano 114 osób. Tymczasem japońskie media podają, iż firma wiedziała o doniesieniach, wedle których suplement może być szkodliwy, już w styczniu tego roku, jednak zdecydowała się go wycofać z obrotu dwa miesiące później.

Prezes firmy produkującej suplement przeprasza

Kobayashi Pharmaceutical wycofała z rynku trzy suplementy, a sklepy spożywcze - dziesiątki produktów zawierających beni koji, w tym pastę miso czy sos octowy. Prezes firmy Kobayashi Pharmaceutical podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec marca wyraził skruchę i przeprosił poszkodowanych oraz ich rodziny - informowała agencja AP.

ZOBACZ TEŻ: 23-latek zjadł niecały kawałek pizzy i zmarł

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock