Papież "dobrze spał po dwóch epizodach niewydolności oddechowej"

Wierni przed polikliniką Gemelli
19. dzień pobytu papieża w Poliklinice Gemelli. Relacja Mai Wójcikowskiej z Rzymu
Źródło: TVN24

Papież Franciszek przespał całą noc i kontynuuje odpoczynek - przekazał we wtorek rano Watykan. Dzień wcześniej papież miał dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej.

Wtorek jest 19. dniem pobytu papieża w Poliklinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc. To najdłuższa z jego czterech hospitalizacji. Jak zaznaczyły źródła watykańskie, dzień ten Franciszek przeznacza na modlitwę i odpoczynek. Noc minęła spokojnie - poinformowano.

Po dwóch poniedziałkowych epizodach ostrej niewydolności oddechowej Franciszek nie potrzebuje już mechanicznej wentylacji i kontynuuje tlenoterapię wysokoprzepływową poprzez tzw. kaniulę - przekazano. Stosowana jest także dalej fizjoterapia oddechowa.

Wieczorem modlitwę o zdrowie papieża poprowadzi na placu Świętego Piotra prefekt Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche. Watykan ogłosił, że w niedzielę, 9 marca, rozpoczną się rekolekcje wielkopostne Kurii Rzymskiej "w duchowej łączności z Ojcem Świętym" - dodano. Tematem rekolekcji, które potrwają do 14 marca, będzie "Nadzieja życia wiecznego". Rozważania wygłosi nowy kaznodzieja Domu Papieskiego, ojciec Roberto Pasolini.

Dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej

W komunikacie medycznym wydanym w poniedziałek wieczorem podano, że papież miał tego dnia dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej, spowodowane nagromadzeniem się wydzieliny wewnątrzoskrzelowej i w konsekwencji skurczem oskrzeli.

CZYTAJ TEŻ: Watykan o stanie papieża Franciszka. "Dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej"

"Przeprowadzone zostały dwie bronchoskopie w celu odessania obfitej wydzieliny. Po południu przywrócona została nieinwazyjna wentylacja mechaniczna" - dodano w biuletynie. Zaznaczono w nim, że papież był cały czas "przytomny, zorientowany i współpracował" z lekarzami podczas zastosowanej terapii.

Lekarze nadal wstrzymują się z dalszymi prognozami.

Zdjęcie z 3 marca 2025 roku
Wierni modlą się przed pomnikiem papieża Jana Pawła II przy wejściu do rzymskiej Polikliniki Gemelli, gdzie hospitalizowany jest papież Franciszek
Źródło: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Źródła watykańskie wyjaśniły, że nagromadzenie się wydzieliny, prowadzące do skurczu i problemów z oddychaniem, jest konsekwencją obustronnego zapalenia płuc. "To nie jest nowy element. To rezultat tego, co już jest" - zaznaczyły.

Włoska prasa: wrócił strach o papieża

Dziennik "La Repubblica" zwraca uwagę, że stan Franciszka określa się jako złożony i że istnieje ryzyko dalszych kryzysów oddechowych. Zauważa też, że nie cofa się obustronne zapalenie płuc. Natomiast gazeta "Il Messaggero" zaznacza, że "wrócił strach o papieża". Dziennik podkreśla, że jasne staje się to, że przebieg choroby jest znacznie bardziej złożony, niż przewidywano, i nikt w Poliklinice Gemelli ani w Watykanie nie stawia żadnych prognoz dotyczących możliwego wypisania Franciszka ze szpitala. Jak dodaje, "trzeba czekać".

Dziennik pisze też o "szpitalnym zarządzaniu" Kościołem przez papieża, który stamtąd wydaje polecenia Kurii Rzymskiej, podpisuje dokumenty i nominacje. Według "Il Messaggero" raczej niemożliwa wydaje się obecność papieża w Watykanie w czasie Wielkanocy.

Różaniec w intencji papieża na placu św. Piotra
Różaniec w intencji papieża na placu św. Piotra
Źródło: EPA/ALESSANDRO DI MEO
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: