Izraelskie miasto ostrzelane rakietami. Jordania zrzuciła pomoc medyczną

Źródło:
tvn24.pl

Izrael kontynuuje atak lądowy na Strefę Gazy. Już 9770 Palestyńczyków, w tym 4008 dzieci, zginęło od początku wojny z Izraelem - podała strona palestyńska. Położone na północy Izraela miasto Kirjat Szmona zostało w niedzielę wieczorem ostrzelane rakietami. Król Jordanii Abdullah II poinformował, że jordańskie lotnictwo wojskowe dokonało "pilnego" zrzutu pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy. Oto najważniejsze wydarzenia z ostatnich godzin.

> Cztery osoby zmarły w wyniku trafienia rakiety w samochód w rejonie libańskich wiosek Aianata i Aitaroun. Wśród ofiar, według prawnika Hezbollahu Hassana Fadlallaha, znajduje się troje dzieci - poinformowała agencja Reutera. Libański Hezbollah groził, że Izrael "zapłaci cenę" po tym zdarzeniu.

> Władze Kirjat Szmona poinformowały, że to położone na północy Izraela miasto zostało w niedzielę wieczorem ostrzelane rakietami, które nadleciały z północy z kierunku Libanu. Dokonano dwóch ataków. Trzy rakiety trafiły w domy, które zostały znacznie uszkodzone, a jedna w samochód. Według władz ponad połowa z wystrzelonych 13 rakiet spadła na obszar miasta. Nie było ofiar.

> Agencja AFP podała, że armia izraelska dotarła do wybrzeża i odcięła północną część Strefy Gazy wraz z jej stolicą od reszty terytorium. Rzecznik armii Daniel Hagari powiedział, że siły zbrojne atakują z powietrza, ziemi i morza, aby stworzyć "nacisk, który doprowadzi do upadku Hamasu". Jednocześnie - dodał rzecznik - armia utrzymuje korytarze humanitarne, by umożliwić ludności cywilnej ewakuację na południe Strefy.

> Izraelskie wojsko oświadczyło w niedzielę, że odkryło sieć tuneli Hamasu, centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet pod szpitalami w północnej Gazie i w ich sąsiedztwie. Wspomniany Hagari powiedział, że ponad 800 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy na Izrael podczas wojny nie doleciało do celu, ale spadło w Strefie, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej.

> Leki i materiały medyczne zostały zrzucone przez jordańskie lotnictwo wojskowe dla mieszkańców Gazy. "Pomoc dla naszych braci i sióstr, rannych podczas wojny w Gazie, jest naszym obowiązkiem. Zawsze będziemy tam dla naszych palestyńskich braci" - napisał w niedzielę na platformie X jordański monarcha Abdullah II.

> Stany Zjednoczone usiłują zapobiec rozlaniu się wojny Izraela z palestyńskim Hamasem na cały region - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken, który odbywa na Bliskim Wschodzie dyplomatyczny maraton i w niedzielę złożył niezapowiedzianą wizytę w Iraku. Zapewnił, że władze USA dążą do osiągnięcia "humanitarnej pauzy" w starciach w Strefie Gazy.

Podczas spotkania z reporterami Blinken stwierdził, że aktualnie 100 tirów z pomocą wjeżdża do Gazy, ale jest to "grubo niewystarczająca liczba".

> Około 20 osób zginęło w izraelskim uderzeniu rakietowym na obóz uchodźców Bureij - podał w niedzielę katarski portal Al Dżazira, powołując się na służby medyczne.

> Według oświadczenia opublikowanego w niedzielę przez Ministerstwo Zdrowia kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy co najmniej 9770 Palestyńczyków, w tym 4008 dzieci, zginęło w izraelskich nalotach w Strefie Gazy od 7 października.

> Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z zagranicznymi przywódcami omówi wysiłki administracji Joe Bidena mające na celu zwiększenie napływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w związku z konfliktem między Izraelem a Hamasem - podało biuro wiceprezydent.

> Na poniedziałek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaproszeni zostali ambasadorowie Egiptu, Izraela i Palestyny. Spotkania mają dotyczyć możliwości ewakuacji polskich obywateli ze Strefy Gazy.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:lukl/ft

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: