Izrael chce przekonać sygnatariuszy umowy z Iranem

[object Object]
Na nagraniu podpisanie porozumienia atomowego z Iranem w 2015 rokuReuters Archive
wideo 2/18

Izraelski premier Benjamin Netanjahu poinformował, że Izrael zamierza wysłać ekspertów do Niemiec i Francji, by podzielili się informacjami wywiadowczym dotyczącymi irańskiego programu nuklearnego. Szef izraelskiego rządu chce udostępnić zebrane materiały wszystkim krajom, które w 2015 roku podpisały porozumienie nuklearne.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że rozmawiał z przywódcami Francji i Niemiec. Oświadczył, że zamierza wysłać między innymi do tych krajów ekspertów, którzy mają podzielić się informacjami wywiadowczymi na temat rzekomych działań nuklearnych Iranu.

Kancelaria izraelskiego premiera zamieściła na swoim Twitterze wpis, w którym informuje, że Izrael "prześle w najbliższych dniach profesjonalne zespoły, które podzielą się z Niemcami i Francją szczegółowym materiałem Izraela na temat wysiłków Iranu w celu uzyskania broni jądrowej."

Decyzja ta została poprzedzona rozmową Netanjahu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Według informacji opublikowanych przez gabinet izraelskiego premiera, Netanjahu rozmawiał również z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Oprócz kwestii ujawnienia materiałów wywiadowczych, obaj "omawiali także sytuację w Syrii i zgodzili się spotkać w najbliższej przyszłości".

Jak informuje jego kancelaria, premier Netanjahu zamierza również udostępnić pozyskane informacje przywódcom Wielkiej Brytanii i Chin.

"Iran kłamał"

"Iran kłamał" w sprawie programu atomowego po porozumieniu nuklearnym podpisanym w 2015 roku i przeniósł dokumenty związane ze swoim programem do tajnej lokalizacji - powiedział w poniedziałek w telewizyjnym oświadczeniu premier Izraela. Dodał, że reżim "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości".

Szef izraelskiego rządu stwierdził, że Iran prowadził tajny program Amad",którego celem było projektowanie, tworzenie i testowanie głowic bojowych. - Program spełniał wszystkie pięć punktów warunkujących uznanie go za program rozwoju broni nuklearnej - wskazał. Dodał również, że Iran wciąż rozszerza możliwości swoich pocisków i zwiększa zasięg tych, które mogłyby przenosić broń atomową .

Autor: JZ\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: