TVN24 | Świat

Hamas i Izrael zawarły porozumienie o zakończeniu wymiany ognia

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Palestyński zbrojny ruch islamistyczny Hamas zawarł porozumienie z Izraelem. Ugoda ma zakończyć trwającą wymianę ognia z tym krajem - podano w oświadczeniu rządzącego Strefą Gazy Hamasu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"W efekcie wielu rozmów, między innymi ostatnio z wysłannikiem Kataru Mohammedem el-Emadim, osiągnięto porozumienie w celu powstrzymania eskalacji i położenia kresu syjonistycznej agresji na nasz naród" - podał w poniedziałkowym oświadczeniu palestyński ruch islamistyczny Hamas.

Armia izraelska dokonuje ostrzałów Strefy Gazy od 6 sierpnia, praktycznie każdej nocy. Ostrzały są odwetem za ataki rakietowe na ziemie izraelskie. To także odpowiedź na wypuszczanie z palestyńskiej enklawy balonów ze środkami zapalającymi i wybuchowymi, które spowodowały już ponad 400 pożarów w Izraelu.

Bojownicy ruchu islamistycznego HamasShutterstock

Tel-Awiw zaostrzył również blokadę Gazy, zamykając przejście towarowe Kerem Szalom i wstrzymując dostawy paliwa na terytorium palestyńskie, zmuszając do zamknięcia jedyną elektrownię w Strefie Gazy.

Porozumienie palestyńskich frakcji

Według źródła z Hamasu, na które powołuje się agencja AFP, wszystkie palestyńskie frakcje w Strefie Gazy zgodziły się zaprzestać wypuszczania wybuchowych balonów, w odpowiedzi Izrael ma zakończyć naloty, a także przywrócić dostawy paliwa, co pozwoliłoby na ponowne uruchomienie lokalnej elektrowni.

Jak przekazał Reuters, izraelska agencja łącznikowa na terytoriach palestyńskich, Cogat, potwierdziła, że ​​po konsultacjach dotyczących bezpieczeństwa pod przewodnictwem ministra obrony Izraela Benny'ego Gantza główne przejście towarowe w Strefie Gazy zostanie ponownie otwarte.

"Hamas oświadczył, że porozumienie ułatwi drogę do realizacji projektów, które będą służyć mieszkańcom Gazy i złagodzą ich cierpienia związane z falą COVID-19" - przekazała agencja Reutera. I dodała. "Palestyńczycy i organizacje humanitarne wezwały do ​​złagodzenia prowadzonej przez Izrael blokady Strefy Gazy, obawiając się jeszcze większych trudności po pierwszym wybuchu COVID-19 w tym miejscu w zeszłym tygodniu".

Strefa GazyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: