Trump o naruszaniu "ducha" porozumienia. Nadal nie ujawnia, czy chce je zerwać

[object Object]
Trump nieustannie krytykuje Iran, ale porozumienie nadal obowiązujeReuters Archive
wideo 2/20

USA przedłużyły zawieszenie sankcji wobec Iranu wprowadzone przez zawarte w 2015 roku międzynarodowe porozumienie w sprawie demontażu irańskiego programu atomowego - poinformował Departament Stanu.

Nie zamierzamy tolerować tego, co oni robią Donald Trump

Jak jednocześnie zaznaczył, Waszyngton nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnym wycofaniu się z tego porozumienia. - Administracja zatwierdziła zawieszenie dla utrzymania pewnej elastyczności przy opracowywaniu polityki reagowania na szerszy zakres postępowania Iranu - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

- Zawieszenia niektórych z tych sankcji nie należy uważać za oznakę tego, jakie jest stanowisko prezydenta (Donalda) Trumpa lub jego administracji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem, ani też zawieszenie nie daje irańskiemu reżymowi wolnej ręki w różnych przejawach jego szkodliwego zachowania - dodała rzeczniczka.

Lecąc w czwartek z Waszyngtonu na nawiedzoną huraganem Irma Florydę Trump powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom, że Iran narusza "ducha" porozumienia nuklearnego, ale nie ujawnił czy odmówi przedłużenia jego obowiązywania. Powtórzył przy tym swą opinię, że wynegocjowana przez jego poprzednika Baracka Obamę umowa z Teheranem jest "jednym z najgorszych porozumień jakie widziałem". - Nie zamierzamy tolerować tego, co oni (Irańczycy) robią - zaznaczył Trump.

Przebywający z wizytą w Londynie sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślił, że amerykańskie władze przyglądają się zagrożeniu, jakie stanowi Iran "w całości", nie zwracając uwagi jedynie na zagrożenie nuklearne.

Jego zdaniem Teheran naruszył warunki porozumienia o rozbrojeniu nuklearnym z 2015 roku, m.in. przez wspieranie reżimu Asada w Syrii i prowadzenie wrogich działań w regionie, m.in. w cyberprzestrzeni.

Iran Deal

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a tzw. grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. W ramach paktu zawartego z mocarstwami program jądrowy Iranu został poddany ścisłej kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Pod koniec sierpnia MAEA opublikowała raport kwartalny, w którym oceniła, że Iran stosuje się do warunków umowy nuklearnej.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Tagi:
Raporty: