TVN24 | Świat

MAEA: Iran chce zainstalować nowe wirówki do wzbogacania uranu. Wbrew treści porozumienia

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Iran zawiadomił tę ONZ-owską agendę o zamiarze zainstalowania dodatkowo trzech kaskad zaawansowanych technicznie wirówek gazowych IR-2m w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanzie. Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że Iran wbrew oficjalnym deklaracjom prowadzi prace nad uzyskaniem broni jądrowej.

Dostęp do dokumentu uzyskała Agencja Reutera. "Iran poinformował Agencję, że operator zakładów wzbogacania paliwa (jądrowego - red.) w Natanzie 'zamierza rozpocząć instalowanie trzech kaskad wirówek IR-2m' w tych zakładach" - napisała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Dodała, że kaskady owe uzupełniłyby jedną kaskadę tego typu, prowadzącą już wzbogacanie uranu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zgodnie z zaakceptowanym przez władze w Teheranie międzynarodowym porozumieniem Iranowi nie wolno wzbogacać uranu przy pomocy sprzętu innego niż znajdujące się w podziemnej części zakładów w Natanzie mniej wydajne wirówki pierwszej generacji IR-1, których jest tam ponad 5 tysięcy.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Irański program nuklearny

Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że Iran wbrew oficjalnym deklaracjom prowadzi prace nad uzyskaniem broni jądrowej. W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie demontażu irańskiego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Stronami zawartego w czerwcu 2015 roku porozumienia są także Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny.

We wrześniu MAEA poinformowała, że ilość składowanego przez Iran uranu przekracza dziesięciokrotnie limit określony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Agencja podała, że Teheran zmagazynował ponad dwie tony uranu, podczas gdy ma zezwolenie na 202,8 kg, co odpowiada 300 kg uranu wzbogaconego.

Potwierdzono także, że Iran wzbogaca uran do poziomu 4,5 procent, czyli powyżej progu 3,67 proc., do którego oficjalnie może to robić zgodnie z porozumieniem nuklearnym. Przypomniano, że przed zawarciem porozumienia Teheran wzbogacał uran do 20 procent, a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 procent, koniecznego do produkcji bomby atomowej.

Wzbogacanie uranu Reuters, PAP/Maciej Zieliński

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AEOI/East News

Tagi:
Raporty: