Tankowiec uwolniony. Był przetrzymywany od stycznia

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Seulu poinformowało, że przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec Hankuk Chemi został w piątek uwolniony. Jako pierwszy oswobodzony został kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.

Tankowiec Hankuk Chemi, pływający pod południowokoreańską banderą, został przechwycony przez Iran pod pretekstem "pogwałcenia zasad ochrony środowiska morskiego" 4 stycznia 2021 roku. Jednostka płynęła z portu w Al-Dżubajl na wschodzie Arabii Saudyjskiej do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z ładunkiem ponad siedmiu tysięcy ton alkoholu etylowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Załoga doprowadzonego do irańskiego portu Bandar Abbas statku składała się z Koreańczyków, Birmańczyków i Wietnamczyków.

Koreańska służba zagraniczna prowadziła od wielu tygodni rozmowy ws. oswobodzenia tankowca. Jednocześnie Seul wysłał do Cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej specjalny okręt wojskowy do zwalczania piractwa.

W piątek MSZ w Seulu poinformował o oswobodzeniu statku. Jako pierwszy został uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.

Armator tankowca: zastosowana procedura zatrzymania statku wykluczała tezę o kontroli przestrzegania przepisów

Władze w Teheranie warunkowały oswobodzenie załogi i tankowca odmrożeniem 7 miliardów dolarów USA, które w związku z sankcjami USA zostały zablokowane w południowokoreańskich bankach.

Według Taikun Shipping, mającego swą siedzibę w porcie Pusan armatora tankowca, zastosowana procedura zatrzymania statku wykluczała tezę, iż dokonano tego w ramach kontroli przestrzegania przepisów o ochronie morskiego środowiska naturalnego.

"Gdyby rzeczywiście chodziło o zanieczyszczenie morza, tak jak mówią irańskie media, to ze statkiem powinna się najpierw skontaktować straż przybrzeżna. Zamiast tego wysłano uzbrojonych żołnierzy, którzy oświadczyli załodze, że musi się poddać śledztwu" - mówił w styczniu w rozmowie telefonicznej z Reuterem dyrektor zarządzający Taikun Shipping Lee Chun-hee.

Na briefingu prasowym w Seulu w piątek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej zapowiedział, że w najbliższych dniach Iran odwiedzi - w ramach planowanej od dawna wizyty - wiceminister spraw zagranicznych Choi Jong-kun, by przedyskutować "niektóre bieżące sprawy w stosunkach dwustronnych".

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości