Przedstawiciel Teheranu obiecał przyspieszenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej podczas wizyty w siedzibie tej organizacji. W ubiegłym tygodniu MAEA oznajmiła, że Iran zaprzestał testowania bardziej wydajnych wirówek stosowanych do wzbogacania uranu, do czego zobowiązał się podpisując w 2013 roku porozumienie z Grupą 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Chiny, Rosja plus Niemcy). Jednocześnie agencja podała, że Iran nadal nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących jego programu nuklearnego.
- Zgodziliśmy się działać szybciej - oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi po spotkaniu z Yukiyem Amano, szefem MAEA. Chodzi o prowadzone równolegle z negocjacjami z mocarstwami dochodzenie Agencji ws. militarnego wymiaru irańskiego programu atomowego.
Według MAEA wtorkowe spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze i było użyteczne, jednak Agencja ponownie wyraziła nadzieję na przyspieszenie współpracy z Teheranem tak, by w pełni wyjaśnić, czy w przeszłości Iran nie dążył do zbudowania broni atomowej, czemu Irańczycy konsekwentnie zaprzeczają.
Jednocześnie Teheran zwleka z przedstawieniem pełnych danych, które miałyby potwierdzić jego zapewnienia.
"Daleka droga"
Pytany o prowadzone rozmowy z Grupą 5+1 Aragczi odpowiedział, że podczas ostatnich rozmów w Genewie osiągnięto w nich postęp, ale nadal jest "daleka droga" do osiągnięcia porozumienia. Negocjacje mają zostać wznowione w następny poniedziałek tak, by zdążyć przed końcem marca z osiągnięciem politycznego porozumienia, którego termin wyznaczono w listopadzie ubiegłego roku.
Sekretarz stanu USA John Kerry pytany również we wtorek o szansę na porozumienie odpowiedział, że "spodziewa się wkrótce dowiedzieć, czy Iran będzie w stanie przedstawić akceptowalny i weryfikowalny plan".
Dobre i złe wieści
W ubiegłym tygodniu MAEA podała, że Iran nadal nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących jego programu nuklearnego.
"Iran nie dostarczył wyjaśnień umożliwiających MAEA ocenę niestandardowych, praktycznych kroków (podjętych przez to państwo)" - napisano w dokumencie odnosząc się do zarzutów o przeprowadzenie przez Iran prób eksplozji i innych działań, które mogą prowadzić do zbudowania broni atomowej.
Jednocześnie według raportu MAEA Iran zaprzestał testowania bardziej wydajnych wirówek stosowanych do wzbogacania uranu, do czego zobowiązał się podpisując w 2013 roku porozumienie z Grupą 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Chiny, Rosja plus Niemcy).
Zdążyć tym razem
Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca. Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.
Autor: mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: IAEA