TVN24 | Świat

Kontrowersyjne zdjęcie ambasadorów Rosji i Wielkiej Brytanii. Publikacja wywołała gniew irańskich polityków

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Na Twitterze ambasady Rosji opublikowano zdjęcie ambasadora Lewana Dżagarjana, pozującego ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Simonem Shercliffem. Publikacja wywołała gniew niemal wszystkich irańskich polityków, w tym ustępującego ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa. Przypomniała im bowiem o brytyjsko-radzieckiej inwazji z lat II wojny światowej.

Opublikowane w środę na Twitterze przez ambasadę Rosji zdjęcie przedstawia ambasadora Lewana Dżagarjana, pozującego ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Simonem Shercliffem na schodach rosyjskiej placówki w stolicy Iranu. Jak pisze agencja AFP, publikacja zdjęcia wywołała gniew niemal wszystkich irańskich polityków, w tym ustępującego ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Reakcja irańskich dyplomatów na zdjęcie ambasadorów Rosji i Wielkiej Brytanii

"Widziałem dzisiaj wyjątkowo nieodpowiednie zdjęcie. Naród irański już zademonstrował, że jego los nigdy nie może być przedmiotem decyzji obcych ambasad lub obcych sił" - napisał Zarif na Twitterze.

Hossein Amir Abdollahian, który zajmie miejsce Zarifa za sterami irańskiej dyplomacji, oskarżył na Twitterze rosyjskich i brytyjskich dyplomatów o "poniżanie opinii publicznej w Republice Islamskiej".

W czwartek irańskie MSZ poinformowało, że "zaprosiło" ambasadorów Dżagarjana i Shercliffa w celu "wyjaśnienia" zdjęcia. Według resortu ambasador Rosji już wyraził "żal" z powodu nieporozumienia, wywołanego fotografią, z kolei rosyjska ambasada w Teheranie napisała na Twitterze, że zdjęcie nie miało obrażać Irańczyków.

"Biorąc pod uwagę niejednoznaczne reakcje na nasze zdjęcie, chcemy zauważyć, że nie ma ono antyirańskiego kontekstu" – napisała ambasada Rosji. "Iran jest naszym przyjacielem i sąsiadem i będziemy nadal zacieśniać nasze relacje w oparciu o wzajemny szacunek" – dodano we wpisie.

Skojarzenia z interwencją brytyjsk-radziecką w Iranie

Brytyjsko-radziecka interwencja na neutralny Iran rozpoczęła się 25 sierpnia 1941 roku pod kryptonimem Operacja Y. Jej celem było zajęcie dostępu do pól naftowych Iranu oraz możliwość dostarczanie materiałów wojennych do ZSRR.

Doszło do okupacji Iranu, w czasie której miało miejsce wiele masowych konfiskat irańskich zapasów żywności, co skutkowało klęską głodu i zgonami wśród ludności cywilnej. Wojska brytyjskie wycofały się z Iranu po zakończeniu II wojny światowej, natomiast Rosjanie wyszli stamtąd w 1946 roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/RusEmbIran