Nowozelandzki pilot porwany przez papuaskich separatystów

Źródło:
Reuters

Separatyści z indonezyjskiej prowincji Papua wzięli jako zakładnika nowozelandzkiego pilota i zagrozili, że nie uwolnią go do czasu uznania niepodległości regionu. We wtorek udostępnili zdjęcia i nagranie, na którym przedstawiają swoje żądania. Widoczny na nich uprowadzony mężczyzna wydaje się być w dobrym stanie zdrowia - ocenił Reuters.

Nowozelandczyk Philip Mehrtens, który pilotował samolot indonezyjskich linii lotniczych Susi Air, został uprowadzony przez bojowników z Armii Wyzwolenia Narodowego Zachodniej Papui (TPNPB) w zeszłym tygodniu, po tym, gdy lądował w odległym regionie Papui, Ndudze.

Reuters zastrzega, że nie może zweryfikować autentyczności zdjęć, ale przyjaciel Mehrtensa, który ze względu na charakter sprawy zdecydował się zachować anonimowość, potwierdził, że widać na nich uprowadzonego pilota.

Żądają niepodległości Papui

We wtorek zdjęcia i nagrania z Mehrtensem udostępnił rzecznik TPNPB Sebby Sambom. Widać na nich kilkunastu bojowników uzbrojonych zarówno w broń palną, jak i łuki, oraz białego mężczyznę w turystycznym kapeluszu i kurtce dżinsowej.

Pilot - oceniła Reuters - wydaje się być w dobrym stanie zdrowia. Na nagraniach nie ma skrępowanych rąk. Na jednym ze zdjęć ściska dłoń bojownika, a na innym trzyma w rękach przedmiot przypominający łuk.

- Papuaskie wojsko, które wzięło mnie do niewoli, by walczyć o niepodległość Papui, wzywa indonezyjskie wojsko do powrotu do domu, do Indonezji. Jeśli nie, pozostanę w niewoli do końca życia - mówi Mehrtens na nagraniu.

Minister bezpieczeństwa Indonezji Mahfud MD zapewnił w poniedziałek, że Mehrtens zostanie uwolniony "na drodze perswazji, ponieważ jego bezpieczeństwo to podstawa", jednak nie może wykluczyć też "innego rozwiązania". - Branie cywilów jako zakładników, bez względu na powód, jest nieakceptowalne - dodał.

Przedstawiciele władz Nowej Zelandii potwierdzili, że mają wiedzę na temat nagrań, jednak odmówili dalszego komentarza.

Najdalej wysunięte na wschód prowincje Indonezji targane są konfliktami niepodległościowymi od czasu, gdy ten bogaty w zasoby naturalne region w wyniku kontrowersyjnego głosowania ONZ z 1969 roku został włączony pod kontrolę Indonezji. Konflikt nasilił się w ostatnich latach.

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: Reuters