"Schronienie dla zagrożonej księżniczki". Media: następczyni tronu musiała opuścić kraj

Źródło:
De Telegraaf, BBC
Król Holandii Wilhelm Aleksander i królowa Maksyma z wizyta w Belgii
Król Holandii Wilhelm Aleksander i królowa Maksyma z wizyta w Belgii
Reuters Archive
REUTERSReuters Archive

Księżniczka Amalia, następczyni holenderskiego tronu, przez ponad rok mieszkała w Hiszpanii z powodu poważnych gróźb kierowanych pod jej adresem - podały holenderskie media.

Holenderski dziennik "De Telegraaf" pisze o "hiszpańskim schronieniu dla zagrożonej Amalii". Powołując się na swoje źródła podał, że córka holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra i królowej Maksymy podczas pobytu w Madrycie kontynuowała zdalnie swoje studia na Uniwersytecie Amsterdamskim, uczęszczała też na zajęcia na hiszpańskich uczelniach. Po trwającym ponad rok pobycie w stolicy Hiszpanii księżniczka Amalia miała niedawno wrócić do Amsterdamu.

ZOBACZ TEŻ: "Następczyni tronu może poślubić, kogo chce". Premier Holandii odpowiada na pytanie deputowanych

Księżniczka Amalia na celowniku porywaczy

"NL Times" przypomina, że we wrześniu 2022 roku, wkrótce po rozpoczęciu przez księżniczkę Amalię studiów, wyszło na jaw, że zarówno młoda następczyni tronu, jak i premier kraju Mark Rutte zostali wymienieni jako potencjalne cele porwań zorganizowanych grup przestępczych. Wówczas następczyni tronu musiała zrezygnować z mieszkania w amsterdamskim akademiku i wrócić do pałacu królewskiego. - Groźby mają ogromne konsekwencje dla jej życia - mówił wówczas król Wilhelm Aleksander. - Ona praktycznie opuszcza pałac tylko ze względu na zajęcia na uniwersytecie - dodawała królowa Maksyma.

Kilka miesięcy później - w styczniu 2023 roku Amalia została sfotografowana z matką w Madrycie. Według "De Telegraaf" księżniczka mieszkała tam już w tym czasie, a królowa przyjechała ją odwiedzić.

Jak pisze BBC księżniczka mówi płynnie po hiszpańsku, ponieważ jej matka dorastała w Argentynie. Według "De Telegraaf" podczas pobytu w Madrycie Amalii udało się "połączyć przyjemne z pożytecznym" - miała czas na "mniej poważne" aspekty życia studenckiego w towarzystwie przyjaciół. W Amsterdamie nie miała takich możliwości. Dziennik podkreśla równocześnie, że pobyt księżniczki w Hiszpanii sfinansowali jej rodzice.

Według holenderskich mediów zagrożenie nie zniknęło całkowicie. Jak jednak piszą, wdrożono szereg środków bezpieczeństwa, by umożliwić 20-letniej następczyni tronu życie i naukę w Amsterdamie. W środę król Wilhelm Aleksander ma gościć hiszpańską parę królewską, która przebywa z wizytą państwową w Holandii. Księżniczka Amalia wieczorem weźmie udział w uroczystym bankiecie.

ZOBACZ TEŻ: Król Holandii przeprosił za niewolniczą przeszłość kraju. "Za tę zbrodnię przeciwko ludzkości proszę o przebaczenie"

Autorka/Autor:am

Źródło: De Telegraaf, BBC