Król Holandii przeprosił za niewolniczą przeszłość kraju. "Za tę zbrodnię przeciwko ludzkości proszę o przebaczenie"

Źródło:
PAP

Król Holandii Wilhelm Aleksander przeprosił w sobotę za niewolniczą historię Niderlandów. Monarcha uczynił to w Amsterdamie w przemówieniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Niewolnictwie. Z badań wynika, że holenderska rodzina królewska zarobiła przeszło pół miliarda euro dzięki koloniom, w których istniało niewolnictwo.

- Stoję tu przed wami jako wasz panujący i osobiście przepraszam. Za tę zbrodnię przeciwko ludzkości proszę o przebaczenie - powiedział król. Jego słowa zostały przyjęte przez obecnych z aplauzem. Jednak, jak zauważają media, ktoś wśród publiczności krzyknął "wreszcie!".

Król Holandii przeprosił za niewolniczą historię Niderlandów PAP/EPA/Remko de Waal / POOL
Król Holandii przeprosił za niewolniczą historię Niderlandów PAP/EPA/Remko de Waal / POOL
Król Holandii przeprosił za niewolniczą historię Niderlandów PAP/EPA/Remko de Waal / POOL

Król powiedział, że zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy w kraju mogą identyfikować się z jego słowami. - Chcę jednak prosić wszystkich o otwarcie serc – mówił monarcha. Wilhelm Aleksander otrzymał po swoim przemówieniu owację na stojąco. Monarcha był także ciepło witany podczas krótkiego spaceru w centrum stolicy.

Pod koniec ubiegłego roku premier Mark Rutte przeprosił za niewolniczą przeszłość Niderlandów. Podczas grudniowego wystąpienia nazwał on niewolnictwo "zbrodnią przeciwko ludzkości". Premier rozwiał jednocześnie wątpliwości w kwestii ewentualnych żądań odszkodowań, mówiąc, że "Holandia nie wypłaci żadnych reparacji".

Niechlubne dziedzictwo Holandii

Państwo holenderskie było "celowo, długoterminowo i strukturalnie" zaangażowane w niewolnictwo w byłych koloniach" - konkludują badacze w opracowaniu "Państwo i niewolnictwo" przygotowanym na zlecenie rządu. Z badania wynika również, że holenderska rodzina królewska zarobiła przeszło pół miliarda euro dzięki koloniom, w których istniało niewolnictwo.

Historia niewolnictwa została już zbadana w kilku holenderskich miastach i prowincjach, takich jak Amsterdam, Delft, Rotterdam, Utrecht i Haga. Doprowadziło to do przeprosin, m.in. w ubiegłym miesiącu wystosowała je - za swoją rolę w niewolniczej przeszłości - prowincja Holandia Południowa.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Remko de Waal / POOL