"Następczyni tronu może poślubić, kogo chce". Premier Holandii odpowiada na pytanie deputowanych

Źródło:
Reuters

Holenderska następczyni tronu księżniczka Katarzyna-Amalia może poślubić, kogo chce, bez obaw o utratę prawa do korony - przekazał premier Mark Rutte, odpowiadając na pytania holenderskiego parlamentu.

Następczynią tronu Holandii jest 17-letnia księżniczka Katarzyna-Amalia, córka króla Niderlandów Wilhelma-Aleksandra. W związku z wydaną niedawno książką "Amalia, Duty Calls", deputowani skierowali do premiera Marka Ruttego pytanie, czy osoby zasiadające na tronie mogą wziąć ślub z kimś tej samej płci. W książce zauważono bowiem, że stare przepisy wydają się wykluczać taką możliwość, choć w Holandii małżeństwa osób tej samej płci są legalne od 2001 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W odpowiedzi na zapytanie premier Mark Rutte przekazał, że "rząd uważa, iż następca tronu także może poślubić osobę tej samej płci". "Gabinet nie uważa również, by następca tronu lub osoba na nim zasiadająca powinna abdykować, jeżeli chciałaby poślubić osobę tej samej płci" - poinformował premier.

Agencja Reutera zauważa, że małżeństwa w rodzinie królewskiej wymagają zgody holenderskiego parlamentu, a w przeszłości zdarzały się sytuacje, gdy jej członkowie rezygnowali ze swego miejsca w linii sukcesyjnej, by poślubić osobę, która nie uzyskała aprobaty deputowanych lub miała małe szanse, by ją otrzymać.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters