Jest zdrowy, waży 3,3 kilograma. W Hiszpanii urodził się chłopczyk noszony w ciąży przez dwie kobiety

Źródło:
PAP, El Mundo, El Español, ABC News
Miasto Palma w Hiszpanii na nagraniach archiwalnych
Miasto Palma w Hiszpanii na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera
wideo 2/4
Miasto Palma w Hiszpanii na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera

Na Majorce przyszło na świat pierwsze w Europie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez dwie kobiety, informują hiszpańskie media. Dzięki nowatorskiej metodzie mogły one "dzielić doświadczenie macierzyństwa".

Jak podaje dziennik "El Mundo", pierwsze w Europie, a drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez parę złożoną z dwóch kobiet, urodziło się 30 października. Według "Diario de Mallorca" noworodek, który przyszedł na świat w szpitalu Juaneda Miramar w mieście Palma na Majorce, ma na imię Derek, jest zdrowy i waży 3,3 kilograma. 27-letnia Azahara i 30-letnia Estefania zdecydowały się dzielić ciążę za pomocą nowej techniki wspomaganego rozrodu, tzw. Invocell. Według biologa i dyrektora laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, Felipe Gallego, pozwoliło to kobietom "dzielić doświadczenie macierzyństwa". Jak zaznaczył cytowany przez "Diario de Mallorca" ekspert, technika ta "pozwala na zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety". Sama Azahara w rozmowie z portalem Menorca przyznała, że technika ta pozwoliła jej "bardziej zaangażować się" w proces starania się o dziecko.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy stworzyli pierwszy "kompletny" model ludzkiego embrionu. Bez użycia plemników i komórek jajowych

Czym jest metoda Invocell

Jak wyjaśnił Felipe Gallego Invocell to małe urządzenie działające jak inkubator, w którym umieszcza się komórki jajowe i nasienie. Składa się z kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego jej przesuwaniu się lub wypadnięciu. Jeżeli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca kapsułkę piątego dnia przekazuje jeden z wybranych, uformowanych już zarodków swojej partnerce, w której rozwija się już do czasu porodu.

Tak było w tym przypadku. "Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórce jajowej - red.) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce Invocell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni - do czasu, kiedy uformowały się zarodki" - powiedział Gallego cytowany przez "Diario de Mallorca".

Jak dodał naukowiec, to metoda o 40 proc. tańsza od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro.

ZOBACZ TEŻ: Kobieta otrzymała macicę od swojej siostry. Pierwszy taki przeszczep w Wielkiej Brytanii

Dziennik "El Español" pisze, że opracowany przez amerykańską firmę INVO Bioscience Invocell jest "pierwszym i jedynym wyrobem medycznym" tego typu, który został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i jest stosowany w kilku klinikach specjalizujących się we wspomaganym rozrodzie w Hiszpanii.

O pierwszym dziecku, które urodziło się dzięki tej technice, media donosiły pięć lat wcześniej. Para z USA, Ashleigh Coulter i Bliss Coulter, dzięki Invocell zostały matkami "chłopczyka o imieniu Stetson" - pisał w 2018 roku portal ABC News.

ZOBACZ TEŻ: Był przy cesarskim cięciu żony. Postanowił pozwać szpital za rozpad ich związku

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, El Mundo, El Español, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock