Świat

Rowhani: nigdy nie zgodzimy się na rozmowy z USA

Świat


Iran zawsze odpowie negatywnie na zaproszenie na spotkanie bilateralne ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek prezydent Hasan Rowhani. Jak dodał, jeśli jednak USA zdejmą sankcję, Teheran będzie mógł podjąć rozmowy z innymi sygnatariuszami porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

- Nie było decyzji, by kiedykolwiek podejmować rozmowy z USA. Pojawiały się oferty takich rozmów, jednak na nie nasza odpowiedź zawsze będzie negatywna - powiedział Rowhani w czasie otwarcia sesji parlamentu transmitowanej przez państwowe radio.

- Jeśli Ameryka unieważni wszystkie sankcje, będziemy mogli zgodzić się na rozmowy multilateralne Teheranu z innymi sygnatariuszami porozumienia nuklearnego - dodał prezydent Iranu.

Prezydent Donald Trump, mimo że stosuje politykę "maksymalnego nacisku" na Iran, nie wykluczył w ostatnim czasie możliwości spotkania z przedstawicielami Teheranu. Przywódca USA uzależnił jednak możliwość takiego spotkania od "właściwych okoliczności".

Propozycję spotkania po rozmowie z przedstawicielami Iranu wysunął także na szczycie G7 w Biarritz prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wzbogacanie uranuPAP/Reuters

Konflikt między Iranem a USA

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, wycofał swój kraj z tego porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje, aby m.in. uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

Pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż w wyniku amerykańskich sankcji Teheran wznowił prace nad wzbogacaniem uranu do poziomu 4,5 proc. i zagroził, że rozważa wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

W poniedziałek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei podkreślił, że Teheran "zrobi duży krok" do tyłu, jeśli państwa UE nie zaoferują Iranowi nowych warunków do 6 września. Rabiei określił strategię Iranu jako "zobowiązanie za zobowiązanie".

Irański program nuklearnyPAP

Autor: ft/mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) /Siamak Ebrahimi

Tagi:
Raporty: