Hamas będzie rozmawiał z Fatahem


Kierownictwo Hamasu pozytywnie odpowiedziało na egipską propozycję i zgodziło się na spotkanie w Kairze z przywódcą Fatahu, prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Fatah i Hamas są w ostrym konflikcie od połowy zeszłego roku.

- Ja i wszyscy bracia z kierownictwa Hamasu z zadowoleniem weźmiemy udział w spotkaniu, aby podjąć z powodzeniem dialog - oświadczył lider Hamasu, przebywający w Syrii Chaled Maszaal.

Prezydent Egiptu Hosni Mubarak w wywiadzie prasowym, który zostanie opublikowany w sobotę, zaprosił obie strony palestyńskie na rozmowy do Kairu.

Bratobójcza walka w Palestynie

Na wiosnę 2007 roku kryzys zaostrzył się i doszło do konfrontacji politycznej, a potem zbrojnej. W Strefie Gazy, w ciągu kilku miesięcy konflikt pochłonął kilkaset ofiar śmiertelnych w obu obozach.

W czerwcu Hamas wziął górę w Strefie Gazy i przejął nad nią pełną kontrolę, natomiast nad Zachodnim Brzegiem Jordanu, wchodzącym również w skład Autonomii, kontrolę zachował Fatah, korzystający z bezpośredniego poparcia prezydenta Abbasa.

Jedną z głównych różnic dzielących obie organizacje jest stosunek do Izraela. Hamas zdecydowanie sprzeciwia się jakimkolwiek ustępstwom na rzecz Izraela, do których mogłoby dojść podczas negocjacji pokojowych z Tel Awiwem.

Źródło: PAP, tvn24.pl