- W Gruzji utrzymują się antyrządowe protesty, opozycja kwestionuje wyniki wyborów z października 2024 roku.
- Lider opozycji Zurab Dżaparidze został tymczasowo aresztowany.
Zurab Dżaparidze odmawiał stawienia się przed komisją parlamentarną, która bada domniemane przestępstwa popełnione za rządów prezydenta Micheila Saakaszwilego (2004-2013), odsiadującego karę więzienia. Dżaparidze został oskarżony przez parlament o obrazę instytucji. Opozycjonista nie zgodził się zapłacić kaucji, aby uniknąć więzienia. Wraz z innymi przedstawicielami opozycji Dżaparidze uznaje śledztwo za propagandowe działanie rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.
Lider Koalicji na rzecz Zmiany przekazał gruzińskiej agencji Interpress, że wraz ze swoimi współpracownikami spodziewał się, że sąd tak postąpi, ponieważ od początku sprawy nie odpowiada na argumenty i wnioski strony oskarżonej. - Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, to dokładnie to, czego się spodziewaliśmy - skwitował sytuację Dżaparidze.
Zaapelował do opozycji, aby kontynuowała protesty, które trwają w Gruzji odkąd w listopadzie Gruzińskie Marzenie oświadczyło, że zawiesza rozmowy akcesyjne z Unią Europejską do 2028 roku. - Z zewnątrz musi być jasno widoczne, że wciąż są ludzie walczący o wolność - powiedział opozycjonista.
CZYTAJ RÓWNIEŻ – Zurabiszwili: to był rok represji przeciwko duszy Gruzji
Protesty w Gruzji
Demonstranci żądają ustąpienia rządu powołanego przez Gruzińskie Marzenie i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Opozycja kwestionuje wyniki wyborów, które odbyły się w październiku 2024 roku, i po których ogłoszono zwycięstwo Gruzińskiego Marzenia.
Założyciel partii rządzącej i były premier, oligarcha Bidzina Iwaniszwili, apelował w ostatnich miesiącach, aby rząd zdelegalizował partie opozycyjne za ich związki z Saakaszwilim.
Na ulice praktycznie codziennie wychodzą setki, a czasami tysiące ludzi. Są to przedstawiciele rozmaitych grup, w tym mniejszości narodowych. Liczni są studenci. Demonstracje zwoływane są przez internet i nie są organizowane przez partie polityczne - te raczej przyłączają się do ruchu, którego siłą napędową jest społeczeństwo obywatelskie. Protestujący żądają wznowienia procesu integracji europejskiej, dymisji rządu i uwolnienia setek aktywistów zatrzymanych przez policję.
Autorka/Autor: asty//mm
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: IRAKLI GEDENIDZE/PAP/EPA