"Gotowi do pracy". Donald Tusk i jego ekipa

[object Object]
Donald Tusk ze swoimi najbliższymi współpracownikamitvn24
wideo 2/23

Rada Europejska opublikowała "family photo", przedstawiające ekipę nowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. W skład zespołu najbliższych współpracowników wchodzi 16 osób. W sumie Tuska będzie zaś wspomagało prawie 30 osób.

Nowe miejsce pracy Donalda Tuska to gmach Rady UE im. Justusa Lipsiusa w sercu dzielnicy instytucji europejskich w Brukseli. Tam od 10 lat odbywają się szczyty unijnych przywódców. W poniedziałek Tusk przejął obowiązki szefa Rady Europejskiej.

Brukselskie "family photo"

Po południu na Twitterze nowego rzecznika prasowego Tuska - Prebena Aamanna - pojawiło się grupowe zdjęcie najbliższych współpracowników przewodniczącego RE. Szefem gabinetu zostanie były polski minister spraw europejskich Piotr Serafin, a jego zastępcą ma być Luksemburczyk Andre Gillissen. Z Polski wraz z Tuskiem do Brukseli przenosi się też były rzecznik rządu PO i były sekretarz generalny PO Paweł Graś.

- Będę wspierał pana przewodniczącego tak, jak dotychczas. Do moich obowiązków będą m.in. należały kontakty z Parlamentem Europejskim, ale również kontakty z partiami politycznymi, parlamentami w innych krajach - powiedział Graś.

Dodał, że jego obowiązkiem będzie też kontakt z Polską. - Będę oczywiście także wspierał rzecznika prasowego Prebena (Aamanna - red.) w kontakcie z mediami, zwłaszcza polskimi. Pracy nie zabraknie - oświadczył.

Co w Brukseli będzie robił Paweł Graś?
Co w Brukseli będzie robił Paweł Graś?tvn24

Kto u Tuska?

Zastępcą Serafina będzie Luksemburczyk Andre Gillissen, który pracował w sekretariacie generalnym Rady UE.

Tusk ma dwóch doradców: Katarzynę Smyk i Pawła Karbownika. Sprawami zagranicznymi pokieruje Estonka Riina Kionka. Wcześniej piastowała ona stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w wydziale ds. Azji Środkowej, a także współpracowała z byłym wysokim przedstawicielem UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javierem Solaną oraz była wiceministrem spraw zagranicznych Estonii odpowiedzialnym za sprawy europejskie.

Kionka do współpracy dobrała sobie szwedzkiego dyplomatę Carla Hartzella i dyplomatkę ze Słowacji Zuzanę Sutiakovą.

Sprawami gospodarczymi zajmie się Francuz Jean-Pierre Vidal (pracował w gabinecie poprzedniego szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya od 2012 r. i był w przeszłości szefem brukselskiego biura Europejskiego Banku Centralnego) z zastępcami: Portugalczykiem Joao Nogueira Martinsem (pracował w dyrekcji generalnej KE ds. gospodarczych i finansowych (ECFIN), Włochem Alfredem Panarellą (prawnik, który pracował w Europejskim Banku Inwestycyjnym) i Niemką Christiną Jordan (ma doświadczenie w ECFIN i Europejskim Banku Centralnym).

Energetyka dla Polaka

Sprawy energetyczne powierzono Polakowi Łukaszowi Kolińskiemu, który współpracował m.in. z byłą komisarz UE ds. polityki klimatycznej Dunką Connie Hedegaard.

Biuro prasowe tworzyć będą: rzecznik prasowy Preben Aamann oraz Luuk Van Middelaar (pisał przemówienia także Van Rompuyowi) i Hugo Brady (były ekspert think-tanku Centre for European Reform), którzy zajmą się pisaniem przemówień.

Tusk ma też czteroosobowe "prywatne biuro", gdzie zatrudnieni zostali były szef gabinetu politycznego szefa rządu Łukasz Broniewski, a także Emilia Surowska, która pracowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz ma zajmować się protokołem i organizacją wizyt. Członkami biura jest też osobisty asystent szefa Rady Europejskiej Stephan Smith oraz odpowiedzialna za korespondencję Tiina Kytola.

W sekretariacie pracować będzie dziewięć osób.

Autor: pk//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rada Europejska

Tagi:
Raporty: