TVN24 | Świat

Grupa Mińska chce "znaleźć drogę wyjścia"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Oddziały armii azerbejdżańskiej atakują pozycje ormiańskie Facebook/Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu
wideo 2/2
Facebook/Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu Oddziały armii azerbejdżańskiej atakują pozycje ormiańskie

Pałac Elizejski zamierza w najbliższych dniach zwołać posiedzenie Grupy Mińskiej w ramach OBWE z powodu zaostrzenia sytuacji wokół Górskiego Karabachu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o "natychmiastowe zawieszenie broni" do przywódców Armenii i Azerbejdżanu.

- W najbliższych dniach uruchomimy koordynację Grupy Mińskiej, by wyjaśnić, co się stało, kto jest odpowiedzialny (za eskalację wokół Karabachu) i znaleźć drogę wyjścia - powiedział agencji Reutera przedstawiciel administracji prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Grupa Mińska to powołana w 1992 roku przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) struktura do rozwiązania konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Od niedzieli trwają walki między wojskami tych krajów, prawdopodobnie najcięższe od zawieszenia broni w 1994 roku.

Apel Angeli Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek o natychmiastowe zawieszenie broni w Górskim Karabachu. Szefowa rządu odbyła też rozmowy z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu.

"Kanclerz podkreśliła, że konieczne jest natychmiastowe zawieszenie broni i powrót do stołu negocjacyjnego" - przekazał w komunikacie urząd kanclerski. Jak dodano, Merkel w rozmowie z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu powiedziała, że muszą znaleźć pokojowe rozwiązanie sporu, dodając, że odpowiednim do tego forum jest Grupa Mińska, działająca w ramach OBWE od 1992 roku.

CZYTAJ: Licytacja na zadane straty i oskarżenia o eskalację konfliktu. "Poszerzenie geografii działań bojowych"

Wtorek jest kolejnym dniem militarnej eskalacji konfliktu o Górski Karabach, kontrolowany przez Ormian, lecz nieuznawany przez społeczność międzynarodową obszar wewnątrz Azerbejdżanu. We wtorek po raz pierwszy do walk doszło na terytorium Armenii, gdzie zginął co najmniej jeden żołnierz.

Jak podała agencja AFP, dotychczasowy oficjalny bilans nowej fazy konfliktu to 95 ofiar śmiertelnych, w tym 11 cywilów

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: