Paryż apeluje o przyjęcie zaleceń Komisji Weneckiej. Szymański: nie ma konfliktu z Brukselą o praworządność

Źródło:
PAP
Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy represyjnej
Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy represyjnej
wideo 2/5
Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy represyjnej

Francja wyraziła we wtorek, na dwa tygodnie przed wizytą prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce zaniepokojenie polską reformą sądownictwa - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź francuskiej sekretarz do spraw europejskich Amelie de Montchalin. Przedstawiciele Francji, Polski i Niemiec brali udział w spotkaniu w ramach Trójkąta Weimarskiego.

- Przypomniałam o naszym zaniepokojeniu i wyczuleniu na ten temat (praworządności - red.), który wydaje nam się kluczowy dla wiarogodności projektu europejskiego - oświadczyła sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji Amelie de Montchalin na spotkaniu ze swymi odpowiednikami z Polski i Niemiec w muzeum Luwru w Lens na północy Francji.

Szymański: nie ma konfliktu między Polską a Brukselą na temat praworządności

De Montchalin odniosła się również do opinii wydanej przez Komisję Wenecką na temat nowelizacji polskich ustaw sądowych. W opinii tej oceniono, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Komisja zarekomendowała, by nie przyjmować przepisów rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. - Apelujemy do Warszawy o pełne uwzględnienie zaleceń sformułowanych przez Komisję - podkreśliła de Montchalin.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański odparł, że nie ma "konfliktu między Polską a Brukselą dotyczącego zasady praworządności". - Nie prowadzimy kontrowersji co do tego, czy zasada praworządności powinna obowiązywać. Powinna obowiązywać w oczywisty sposób w Unii Europejskiej i państwach członkowskich i w naszej kulturze politycznej - powiedział Szymański.

Jak dodał, "konflikt dotyczy sposobu implementowania zasady praworządności w konkretnych warunkach, w konkretnym przykładzie reformy wymiaru sprawiedliwości". -  W Unii Europejskiej zdarzają się sytuacje, w których stolica i Komisja Europejska mają inne zdanie na temat tego w jaki sposób implementować zasady traktowe i prawo unijne - dodał. Szymański wezwał też do pełnego "poszanowania kompetencji narodowych" oraz "tożsamości" państw w tej sferze.

Jeśli Warszawa będzie obstawać przy swoim stanowisku, sprawa ta może być ważnym tematem podczas spotkań Macrona w czasie jego wizyty w Polsce 3 i 4 lutego - zauważyła francuska agencja.

Spotkanie ministrów państw Trójkąta Weimarskiego w Lens

Na spotkaniu ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego w Lens stronę niemiecką reprezentował minister stanu ds. Europy Michael Roth.

Podczas dyskusji poruszono najważniejsze kwestie agendy europejskiej, w tym tematy nowego cyklu instytucjonalnego, rozszerzenia UE i Partnerstwa Wschodniego, wieloletnich ram finansowych, kwestii klimatycznych i energetycznych oraz agendy społecznej w Europie.

Wśród tematów znalazły się ponadto kwestie dotyczące rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i polityki konkurencji. Ministrowie omówili również perspektywy współpracy w formacie Trójkąta Weimarskiego - poinformował polski MSZ.

Źródło: PAP

Autorka/Autor:ft

Tagi:
Raporty: