Francuski kontyngent w Mali zlikwidował 3 czerwca szefa Al-Kaidy w Afryce Północnej, Abdelmaleka Droukdela – poinformowała w piątek minister obrony Francji Florence Parly. Legendarny dowódca islamistów został zabity w zasadzce koło miasta Tessalit na północy kraju.
Jak zaznaczyła francuska minister obrony Florence Parly, wraz z 50-letnim Droukdelem armia francuska "zneutralizowała też grupę jego bliskich współpracowników". Pochodzący z Algierii Abdelmalek Droukdel "był członkiem ścisłego kierownictwa Al-Kaidy, odpowiedzialnym za Al-Kaidę w krajach islamskiego Maghrebu (AQMI) oraz operacje prowadzone w Sahelu wzdłuż południowych obrzeży Sahary" - podkreśliła szefowa francuskiego resortu obrony.
Parly wyjaśniła, że operacja, która pozwoliła zlikwidować groźnego dowódcę, jest częścią szerszej akcji oczyszczania obszarów na północy Mali przez liczący pięć tysięcy żołnierzy kontyngent francuski . "19 maja francuscy wojskowi schwytali Mohameda el Mrabata, który jest weteranem dżihadu w Sahelu tropikalnym" - wspomniała.
Śmierć ponad 500 dżihadystów
W ostatnich miesiącach francuskim oddziałom udało się zlikwidować łącznie ponad 500 dżihadystów - pisze AFP, powołując się na zaufane źródła wojskowe. Działalność Al-Kaidy w Mali, Nigrze i Burkinie Faso w ciągu ostatniego roku doprowadziła do śmierci prawie czterech tysięcy osób.
Północne rejony Mali opanowane przez grupy dżihadystów
Abdelmalek Droukdel, znany również jako Abou Moussab Abdelwadoud, był z zawodu inżynierem. Walczył wcześniej w Afganistanie. Gdy pod koniec 2004 r. objął funkcję emira salafickiej grupy nauczania (kaznodziejstwa) i walki, stosunkowo szybko przekształcił ją w lokalną gałąź Al-Kaidy. Powstanie AQMI ogłoszono w 2007 roku - opisuje agencja AFP.
Północne rejony Mali zostały opanowane przez grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą w marcu i kwietniu 2012 r. Islamiści zostali stamtąd wyparci w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013 r. Jednak całe obszary kraju wciąż pozostają poza kontrolą sił malijskich, francuskich czy oenzetowskiej misji Minusma.
Od 2015 roku akty przemocy na północnym wschodzie Mali były coraz częstsze. Przemoc rozprzestrzeniła się na rejony centralne Mali oraz na sąsiednie państwa Niger i Burkina Faso. Wojska malijskie prowadzą od wielu miesięcy na pograniczu Nigru i Mali wspólną operację z udziałem armii Nigru. Niezależnie od tych działań, swoją operację na południu kraju prowadzą też siły francuskie; armię wspiera francuska brygada antyterrorystyczna.
Źródło: PAP