Porozumienia w sprawie paszportu szczepionkowego nadal nie ma

Źródło:
PAP

Francuscy deputowani i senatorowie nie zdołali dojść do porozumienia w sprawie ustawy ustanawiającej paszport szczepionkowy w miejsce paszportu sanitarnego. Czwartkowa debata trwała przez cztery godziny. Ustawa wróci do Zgromadzenia Narodowego, które ma ponownie nad nią głosować w weekend lub w przyszłym tygodniu.

Premier Jean Castex wyrażał wcześniej nadzieję, że paszport szczepionkowy wejdzie w życie 14 stycznia, jednak brak porozumienia w parlamencie opóźni wejście dokumentu w życie. Ma on zawierać jedynie harmonogram otrzymanych szczepień, a nie szczepienia i testy PCR oraz zaświadczenia o przebytym COVID-19 - jak było do tej pory.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Paszport sanitarny obowiązuje obecnie osoby powyżej 12. roku życia w większości miejsc publicznych i w transporcie dalekobieżnym we Francji.

Brak zgody deputowanych i rządu

W nocy ze środy na czwartek Senat przegłosował po kilku modyfikacjach ustawę ustanawiającą paszport szczepionkowy. Jednak deputowani i rząd nie zgadzają się na poprawki tej izby, zdominowanej przez senatorów republikańskich.

W zmodyfikowanej przez siebie ustawie senatorowie m.in. przewidzieli wprowadzenie paszportu szczepionkowego tylko wtedy, gdy liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 przekraczałaby 10 tysięcy pacjentów w całym kraju. Poniżej tego progu miałby automatycznie przestać być wymagany.

Dodatkowo obowiązkowi okazania paszportu szczepionkowego miałyby podlegać tylko osoby powyżej 18. roku życia, a nie powyżej 12., jak chciało Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu).

Senat usunął też zapis o możliwości weryfikowania tożsamości posiadacza paszportu przez właścicieli barów, kawiarni i restauracji. Sprzeciwił się również sankcjom administracyjnym wobec firm, które nie wprowadzają pracy zdalnej i nie stosują protokołów sanitarnych.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: