Macron rozmawiał z Putinem. Ustalenia w sprawie elektrowni jądrowej

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Macron na konferencji po szczycie unijnych przywódców
Macron na konferencji po szczycie unijnych przywódcówEBS
wideo 2/3
EBSMacron na konferencji po szczycie unijnych przywódców

W piątek prezydenci Francji i Rosji, Emmanuel Macron i Władimir Putin, przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Jak podał Pałac Elizejski, Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy, okupowanej przez wojska rosyjskie.

Misja ta powinna zostać wysłana jak najszybciej - ustalili przywódcy. Macron i Putin uzgodnili też, że w najbliższych dniach, zanim eksperci MAEA zostaną wysłani do okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej, odbędą kolejną rozmowę telefoniczną.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Co dalej z Zaporoską Elektrownią Jądrową?

Według Kremla Putin obiecał, że strona rosyjska dostarczy inspektorom MAEA wszelkiej koniecznej pomocy. Putin powiedział też Macronowi, że ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, o który obwinił Ukrainę, może doprowadzić do "katastrofy na wielką skalę" - poinformował Kreml.

Wcześniej w piątek ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzegł, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez zaporoską elektrownię na Krym i całkowicie odciąć od niej tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Na początku sierpnia szef MAEA Rafael Grossi ocenił, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest "całkowicie poza kontrolą" i z każdym dniem zagrożenie rośnie.

Eksport zboża z Ukrainy

Przywódcy obu krajów rozmawiali także o porozumieniu w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża, zawartego 22 lipca w Stambule.

Piątkowa rozmowa Putina i Macrona była pierwszą od 28 maja - podała służba prasowa Kremla.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Victor Joly

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości