Media: ponad połowa samolotów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wyłączona z użytku

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 177 dni. Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego anonimowość. Siły zbrojne Ukrainy ponownie uderzyły w most przez Dniepr w obwodzie chersońskim, dopiero co odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku – podała agencja Ukrinform, cytując wiceszefa rady obwodowej Serhija Chłania. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:23

    Spowodowane rosyjskim ostrzałem zniszczenia w jednej z placówek oświatowych w Charkowie (19.08.2022)

  • 0:51

    Blinken podał, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma "dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA". Podkreślił, że "wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".

    Sekretarz stanu przypomniał, że "od początku tej administracji" łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów.

    "Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności, aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym" – przekazał Blinken.

  • 0:50

    "W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej" – zauważył w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

    Według niego prezydent Joe Biden "pokazał jasno", że Stany Zjednoczone będą nadal "wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne".

  • 23:15

    Niemcy dostarczą Ukrainie wsparcie wojskowe - poinformował w piątek wieczorem Ukrinform na podstawie komunikatu rządu federalnego. "Planowana pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmuje 255 pocisków Vulcano 155 mm" – brzmi cytowany fragment oświadczenia.

    Agencja zwraca uwagę, że pociski Vulcano mogą trafiać cele w odległości do 80 km. Są dwojakiego rodzaju: z modułem naprowadzania i bez niego.

    Ze względów bezpieczeństwa Niemcy nie ogłosiły jeszcze, który z tych dwóch typów pocisków przekażą Ukrainie i kiedy to nastąpi - podał Ukrinform.

  • 22:32

    Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do tego, żeby dostarczać do Europy problemy, a nie pomagać w dostarczaniu gazu – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

    Zełenski nawiązał do zapowiedzi Gazpromu, że od 31 sierpnia jedyna działająca turbina rurociągu Nord Stream 1 zostanie zatrzymana na trzy dni w celu kontroli technicznej i dlatego nie będzie w tym okresie dostaw gazu do Niemiec.

    "Im dłużej państwo-terrorysta będzie pozostawał na europejskim i światowym rynku energetycznym, tym dłużej nie będzie na nim stabilności, a im szybciej wszyscy w Europie przygotują swoje systemy energetyczne do funkcjonowania w ogóle bez żadnych dostaw nośników energii z Rosji, tym szybciej będą mogli spokojnie przetrwać każdą zimę" – oznajmił prezydent Ukrainy.

  • 21:48

    Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę i Francuzi muszą "zaakceptować cenę wolności", jaką są konsekwencje tej wojny i pomocy dla Ukrainy. Nasz naród będzie w nadchodzących czasach "potrzebował siły ducha" - dodał szef państwa.

    Macron wygłosił przemówienie w miejscowości Bormes-les-Mimosas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, z okazji 78. rocznicy operacji desantowej w Prowansji podczas II wojny światowej.

    Prezydent powiedział, że myśli Francuzów powinny być z Ukraińcami w czasach, w których odżywają "ciągoty imperialne".

    - Naszemu narodowi potrzebna będzie siła ducha, aby spojrzeć wprost na czasy, które nadchodzą, nie poddać się niepewności i zaakceptować cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za wolność i za nasze wartości - oświadczył Macron.

    Emmanuel Macron uczestniczy w obchodach 78. rocznicy operacji desantowej w Prowansji podczas II wojny światowej

  • 20:47

    W ocenie Pentagonu sytuacja na froncie wojny z Rosją może zmienić się na korzyść Ukrainy w pierwszej połowie września, a wyzwolenie części obwodu chersońskiego z miastem Chersoń i terenów na wybrzeżu Morza Azowskiego jest realne do stycznia 2023 roku - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w telewizji Kanał 24.

    - Gdy spojrzymy na mapę z zaznaczonym przebiegiem linii frontu z 10 lipca i 14 sierpnia, to zobaczymy, że te linie praktycznie się na siebie nakładają. Front ustabilizował się, rosyjskie wojska nie dokonały właściwie żadnych postępów w ciągu ostatniego miesiąca - oświadczył Żdanow, powołując się na źródła w amerykańskim resorcie obrony.

    Jak dodał ekspert, analitycy z USA zgadzają się z ukraińskimi ocenami, że "do końca roku możliwe jest zakończenie aktywnej fazy wojny", ale całkowite zaprzestanie działań zbrojnych i przyjęcie porozumienia pokojowego to kwestia bardziej odległej przyszłości. - Niestety (Pentagon) prognozuje, że stanie się to dopiero jesienią 2023 roku - powiedział ekspert. - Wszystko zależy jednak, tak naprawdę, od tempa dostaw zachodniego uzbrojenia dla Ukrainy - podkreślił Żdanow.

  • 18:57

    Pentagon ogłosił 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 775 mln dolarów. W skład transzy wchodzi amunicja do systemów artyleryjskich HIMARS, więcej rakiet przeciwradarowych HARM, 16 haubic kalibru 105 mm oraz 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle.

    Jak powiedział podczas briefingu wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony, na pakiet składa się nieujawniona liczba rakiet do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270, kolejne pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, 16 holowanych haubic kalibru 105 mm wraz z 36 tys. sztuk amunicji, 1 tys. pocisków przeciwpancernych TOW oraz kolejny tysiąc Javelinów.

    Dodatkowo USA wyślą też sprzęt do usuwania min oraz pojazdy o zwiększonej odporności na miny typu MRAP i 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle, które mają pomóc w namierzaniu celów dla ukraińskiej artylerii.

    USA ogłaszają kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

  • 18:48

    Od 1 września mężczyźni podlegający służbie wojskowej będą mogli wyjeżdżać w trwające nie dłużej niż siedem dni zagraniczne delegacje pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest złożenie zastawu w wysokości 200 tysięcy hrywien (ok. 26 tys. złotych) - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

    Resort gospodarki podał, że razem z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy opracował i od 1 września wprowadza w życie eksperymentalny program E-delegacja, który pozwala osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwom przy zachowaniu szeregu warunków wysyłać w krótką delegację zagraniczną mężczyzn, którzy w chwili obecnej nie mogą opuszczać kraju z powodu wojny.

    Obecnie bez przeszkód mogą wyjeżdżać za granicę osoby niepełnoletnie, kobiety oraz mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Mężczyźni w przedziale wiekowym 18-60 lat mogą wyjeżdżać tylko wówczas, gdy mają zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

  • 18:44

    Ukraiński ruch oporu w okupowanym Melitopolu na południu kraju uniemożliwił przyłączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do rosyjskiej sieci przesyłowej. W środę partyzanci wysadzili w powietrze słup energetyczny i pokrzyżowali plany wroga - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    "W Melitopolu zauważono (rosyjskie) ciężarówki ze zwojami przewodów elektrycznych i beczkami z olejem transformatorowym. Przywieziono je w celu podłączenia elektrowni atomowej do rosyjskiego systemu energetycznego. Po wybuchu, do którego doszło w środę, okupanci zablokowali wyjazd z Melitopola w kierunku południowym i wzmocnili kontrole na posterunkach (drogowych)" - podano w komunikacie.

    Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że w piątek Rosjanie planują prowokację w elektrowni, o czym ma świadczyć fakt, że ewakuowali z jej terenu pracowników Rosatomu oraz ogłosili dzień wolny od pracy dla niemal całego personelu.

  • 18:37

    Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jedna osoba została ranna – poinformowały służby ratunkowe we wpisie na Facebooku.

    Ofiary śmiertelne to starszy mężczyzna i jego żona. Ranna – 71-letnia kobieta – została hospitalizowana.

    W wyniku ostrzału wybuchł pożar budynku gospodarczego, który został już ugaszony.

    W obwodzie donieckim, gdzie trwa obowiązkowa ewakuacja, w czwartek zginęło w rosyjskich ostrzałach pięć osób cywilnych, a 10 doznało obrażeń.

  • 17:32

    Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.

    Według tego źródła Ukraina osiąga obecnie stale "efekt kinetyczny" głęboko na tyłach sił rosyjskich, co ma materialne przełożenie na ich wsparcie logistyczne oraz "znaczny wpływ psychologiczny na kierownictwo Rosji".

    Według rozmówcy Reutera wojna w Ukrainie jest obecnie "niemal w stanie operacyjnego zastoju", gdyż "siły naziemne żadnej ze stron nie mają wystarczająco skoncentrowanego potencjału naziemnego, by podjąć skutecznie działania ofensywne, które mogłyby w jakikolwiek materialny sposób wpłynąć na przebieg wojny".

  • 17:12

    Dziennikarze i wolontariusze ustalili tożsamość 5701 żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w Ukrainie od początku inwazji - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

    Meduza przytacza dane zgromadzone wspólnie przez dziennikarzy rosyjskiej redakcji BBC, niezależnego portalu Mediazona oraz przez wolontariuszy według stanu na 19 sierpnia.

    Tożsamość zabitych ustalono na podstawie danych uzyskanych od władz lokalnych, informacji z mediów oraz od krewnych wojskowych. Zwrócono uwagę, że szefowie regionów Federacji Rosyjskiej coraz rzadziej publicznie mówią o liczbie zabitych żołnierzy. W ocenie dziennikarzy, w Rosji pochowano ok. 40-60 procent więcej zabitych na wojnie, niż oficjalnie podają władze.

  • 17:11

    W rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przywódca Rosji Władimir Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

    Misja ta powinna zostać wysłana jak najszybciej - ustalili przywódcy.

    Macron i Putin uzgodnili też, że w najbliższych dniach, zanim eksperci MAEA zostaną wysłani do okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni atomowej, odbędą kolejną rozmowę telefoniczną.

    Francja-Rosja. Emmanuel Macron i Władimir Putin przeprowadzili telefoniczną rozmowę

  • 16:34

    Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała w piątek, że gospodarka jej kraju może skurczyć się do końca roku o 35-40 procent w stosunku do roku 2021. W pierwszym kwartale 2022 roku ukraiński PKB zmniejszył się o 15,1 procent w ujęciu rocznym.

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal już w lipcu przedstawił prognozę, zgodnie z którą spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 procent.

    Według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 procent.

  • 16:30

    Bazę remontową armii rosyjskiej z dużą ilością sprzętu wojskowego zniszczono w miejscowości Łotykowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na kanale Telegram.

    Hajdaj podkreślił, że siły rosyjskie straciły dzięki zniszczeniu bazy około 100 jednostek sprzętu wojskowego i co najmniej 50 żołnierzy.

    "Jestem pewien, że można powiedzieć: 'Ciąg dalszy nastąpi'" – napisał Hajdaj.

    Jak zaznaczył, pod kontrolą sił ukraińskich w obwodzie ługańskim znajdują się obecnie tylko dwie wioski, o które nieustannie toczą się walki.

  • 16:25

    Na okupowanych terenach obwodu charkowskiego Rosjanie represjonują rodziców, którzy nie zgadzają się, by ich dzieci uczęszczały od 1 września do szkół nauczających zgodnie z rosyjskim programem - poinformował ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    Rodzice nie spieszą się z posyłaniem dzieci do ośrodków propagandy i rusyfikacji młodego pokolenia - czytamy na łamach serwisu.

    Nieposłusznym grożą poważne konsekwencje. Mieszkańcy obwodu, którzy nie zgadzają się na nowe porządki, otrzymują pogróżki, że zostaną wysiedleni, a ich majątek skonfiskowany.

  • 16:18

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryła w Kijowie tajną serwerownię, którą rosyjscy hakerzy wykorzystywali do cyberataków przeciwko Ukrainie.

    Z serwerowni włamywano się do komputerów, kradziono hasła oraz przeprowadzano ataki DDoS, między innymi na strony organów państwowych.

    Przestępcy udostępniali na "wirtualny wynajem" ponad 100 serwerów na terytorium Kijowa oraz za granicą. Większość z ich abonentów stanowili hakerzy z Rosji, a niektórzy działali za zlecenie rosyjskich służb specjalnych - podała SBU.

    Podczas rewizji funkcjonariusze ukraińskich organów ścigania skonfiskowali sprzęt komputerowy, nośniki informacji oraz telefony komórkowe z dowodami przestępczej działalności, jak również karty bankowe do rozliczeń z klientami.

  • 16:14

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który w piątek składa wizytę w Odessie, oświadczył, że Rosja nie powinna odcinać Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od ukraińskiej sieci energetycznej. O takich planach Moskwy poinformował ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom.

    - Jest oczywiste, że elektryczność z Zaporoża, to elektryczność Ukrainy i ta zasada powinna być w pełni respektowana - dodał Guterres.

    Enerhoatom podał wcześniej w komunikacie, że Rosja planuje wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w zaporoskiej elektrowni i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej. We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzegł, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez tę siłownię na Krym.

    Szef ONZ powiedział również, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby w pełni zapewnić dostęp światowych importerów do ukraińskich produktów rolnych, a także rosyjskich nawozów i żywności, które nie są objęte sankcjami.

    Antonio Guterres przyjechał do Odessy

  • 16:12

    W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, powstał pierwszy schron przeznaczony dla pasażerów komunikacji miejskiej, zbudowany obok jednego z przystanków autobusowych. Z ukrycia będzie mogło jednocześnie korzystać niemal 50 osób - poinformował portal telewizji Suspilne.

    Schron jest wyposażony w kamerę monitoringu, umożliwiająca obserwowanie sytuacji na pobliskiej ulicy, ma także zapas piasku, który mógłby być wykorzystany do gaszenia ewentualnego pożaru. Na zewnętrznej ścianie budynku umieszczono napis "Charków - miasto-bohater".

    Tego rodzaju bezpieczne przystanki z betonu zbrojonego powstaną w 25 miejscach na terenie Charkowa. Będzie w nich można także przeczekać alarm przeciwlotniczy - przekazał mer miasta Ihor Terechow.

  • 14:42

    Pół roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, początkowe plany Kremla obejmujące wojnę informacyjną, podobnie jak plany dotyczące walki na ziemi, nie spełniły się. Użycie ofensywnych narzędzi cybernetycznych przez ten kraj było dotychczas masowe i nieodpowiedzialne - stwierdził szef brytyjskich służb specjalnych zajmujących się wywiadem elektronicznym GCHQ sir Jeremy Fleming.

    "Jak dotąd, prezydent Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną na Ukrainie i na Zachodzie. Chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć tego, jak rosyjska dezinformacja działa w innych częściach świata" - napisał Fleming w artykule dla tygodnika "Economist".

  • 14:19

    Siły zbrojne Ukrainy ponownie uderzyły w most przez Dniepr w obwodzie chersońskim, dopiero co odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku – podała agencja Ukrinform, cytując wiceszefa rady obwodowej Serhija Chłania.

    "Nasze siły ponownie uderzyły w most w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, którego sprawność Rosjanom udało się przywrócić. Wygląda na to, że nie będzie wielkiego otwarcia, a już były 'fajerwerki'" - napisał Chłań.

    Podkreślił, że "sponsorem fajerwerków były Siły Zbrojne Ukrainy".

  • 14:06

    Uzależnienie od gazu z Rosji zabija – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba po wypowiedzi wiceszefa niemieckiej partii FDP Wolfganga Kubickiego, by uruchomić gazociąg Nord Stream 2. "To przypomina uzależnienie od narkotyków, gdy człowiek mówi: tylko ten jeden ostatni raz" – dodał.

    "Wezwania niektórych niemieckich polityków, by na trochę uruchomić gazociąg Nord Stream 2 i potem go zamknąć są totalnie irracjonalne" – napisał minister na Twitterze.

  • 13:03

    24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, władze Rosji planują przeprowadzić w okupowanym Mariupolu pokazową "rozprawę sądową" nad więzionymi obrońcami Azowstalu – poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

    W tym celu pospiesznie przygotowywane są ocalałe pomieszczenia filharmonii kameralnej w położonym nad Morzem Azowskim mieście. Na scenie montowane są metalowe klatki, w których trzymani będą ukraińscy żołnierze. Wznoszone są także nowe tymczasowe konstrukcje obok budynku filharmonii.

    Żeby uwiarygodnić całą akcję, okupanci szykują specjalnie przeszkolonych "świadków" oraz zwożą przedstawicieli rosyjskich środków masowego przekazu.

  • 12:39

    Bezczelne zachowanie rosyjskich żołnierzy okupujących Chersoń na południu Ukrainy zdaje się potwierdzać doniesienia, że ich dowódcy uciekli z miasta – powiedział stacji Sky News dziennikarz z Chersonia, zastrzegając sobie anonimowość.

    Na przedmieściach pijani rosyjscy żołnierze chodzą po ulicach "z butelką alkoholu w jednej ręce i karabinem maszynowym w drugiej" – powiedział dziennikarz przedstawiony zmienionym imieniem Dmytro. Według niego zachowanie Rosjan zmieniło się w ostatnich tygodniach, być może dlatego, że spodziewają się ukraińskiej kontrofensywy.

    "Na każdym skrzyżowaniu jest punkt kontrolny. Wszystkie samochody i autobusy są sprawdzane. Wszystkich proszą o paszporty. Wyłamują bramy garażowe. Szukają broni i innego sprzętu. Bardzo boją się partyzantów" – twierdzi źródło.

  • 12:23

    Do 19 wzrosła liczba ofiar ataków rakietowych dokonanych przez wojska rosyjskie w środę i czwartek na domy mieszkalne w Charkowie - poinformowała policja, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina. Bilans ofiar może wzrosnąć, bo wciąż trwa operacja usuwania gruzów.

    Wcześniej wiadomo było o 17 zabitych w dwóch internatach w Charkowie, zaatakowanych przez Rosjan w środę wieczorem i w czwartek rano.

  • 11:29

    Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.

    W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Enerhoatom stwierdził, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam "prowokacji na dużą skalę".

  • 10:31

    Robię wszystko, co mogę, dla Ukrainy - napisał papież Franciszek w liście do przełożonej kościelnej placówki koło miejscowości Erice na Sycylii, która przyjęła 20 ukraińskich dzieci ewakuowanych lotem humanitarnym. To, co dzieje się w kraju zaatakowanym przez Rosję, nazwał "okrucieństwem".

  • 10:30

    Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że otrzymał nowe informacje potwierdzające, że rosyjskie siły okupacyjne planują zamach w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Większości specjalistów powiedziano, by "zostali w domach", a przedstawiciele Rosatomu opuścili teren elektrowni - podał HUR.

    "Licencjonowani specjaliści mają zostać w domach" – powiadomił wywiad w piątek rano.

    Dzień wcześniej na zebraniu kierownictwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie było przedstawicieli Rosatomu, chociaż od początku okupacji przychodzili na takie spotkania. Według HUR "przedstawiciele Rosatomu w ogóle opuścili teren elektrowni".

    "Biorąc pod uwagę ilość uzbrojenia, które znajduje się na terytorium elektrowni, a także niejednokrotnie prowokacyjne ostrzały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo dużego aktu terrorystycznego w obiekcie jądrowym" – podkreślił HUR.

  • 10:09

    Estonia, Łotwa i Litwa nie chcą gościć u siebie turystów z Rosji, którzy w większości popierają prowadzoną przez Władimira Putina wojnę w Ukrainie - zadeklarował litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w artykule opublikowanym przez brukselski portal Politico.

  • 9:20

    Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,619 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 3,773 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Tylko w czwartek z Ukrainy przyjechało 26 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało 27,1 tys. osób.

  • 9:16

    Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim Ukrainy prowadzą przymusową mobilizację – poinformował szef władz regionu Serhij Hajdaj. Na froncie wojska ukraińskie odparły osiem ataków przeciwnika.

  • 9:15

    Po raz pierwszy od 6 lipca Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie. Tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na wschodnim froncie, ale nie ogłosiły żadnych zdobyczy terytorialnych – napisano w raporcie think tanku.

    Przytoczono również doniesienia o kolejnych eksplozjach na anektowanym przez Rosję Krymie, w tym w pobliżu mostu w Kerczu, łączącego półwysep z Rosją, oraz na rosyjskim lotnisku wojskowym Belbek na północ od Sewastopola. ISW nie jest w stanie niezależnie ocenić, co spowodowało eksplozje – podkreślono.

    "Siły ukraińskie będą prawdopodobnie kontynuowały kampanię uderzeń na rosyjskie cele wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie, by zmniejszyć zdolności Rosji w zakresie logistyki oraz utrzymywania operacji na zachodnim brzegu rzeki Dniepr" - ocenił ISW.

  • 8:45

    Rosyjskie ataki na Charków mają zmusić Ukrainę do utrzymywania znaczących sił na tym obszarze, uniemożliwiając ich wykorzystanie do kontrataków w innych miejscach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjskie uderzenia na dzielnice mieszkalne w Charkowie po południu 17 sierpnia 2022 r. zabiły co najmniej 12 cywilów. Choć linia frontu w tym sektorze przesunęła się niewiele od maja, drugie miasto Ukrainy jest jednym z najbardziej konsekwentnie ostrzeliwanych od początku inwazji, gdy siły rosyjskie prawdopodobnie dążyły do dotarcia na przedmieścia w ciągu 24 godzin. Usytuowany około 15 km od rosyjskiej linii frontu Charków ucierpiał, ponieważ pozostaje w zasięgu większości rodzajów rosyjskiej artylerii. Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet i generalnie niedokładna broń obszarowa spowodowały zniszczenia w dużej części miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Siły rosyjskie utrzymują sektor charkowski w stosunkowo niewielkim stopniu, ale nadal prowadzą lokalne naloty i ataki sondujące na siły ukraińskie. Prawdopodobnie próbują zmusić Ukrainę do utrzymania znaczących sił na tym froncie, aby uniemożliwić ich wykorzystanie jako sił kontratakujących w innych miejscach" - wskazano.

  • 8:45

    Co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek wojskowych w turbinowni połączonej z reaktorem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej widać na nagraniu, które pojawiło się w sieci – podała stacja CNN, która zweryfikowała autentyczność i miejsce wykonania filmiku.

  • 8:44

    Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy, ranne jest dziecko – powiadomiły władze regionu. Rosyjskie wojska atakowały też cele cywilne w Charkowie, Kramatorsku i Mikołajowie.

  • 7:34

    MSZ zmieniło politykę wizową wobec obywateli Rosji, rozpatruje tylko wnioski wynikające z przyczyn humanitarnych i gdy wymaga tego interes RP – podała "Rzeczpospolita”.

    Zaledwie jedna wiza dla rosyjskiego studenta, 14 wiz turystycznych, 813 ze względu na pracę i 659 wiz humanitarnych – tak wygląda dziś, jak napisała "Rz”, polityka wizowa Polski wobec obywateli Federacji Rosyjskiej po inwazji na Ukrainę.

  • 7:29

    Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin (z 18.08.2022)

  • 3:27

    Zniszczenia w miejscowości Zatoka nieopodal Odessy (18.08.2022)

  • 3:21

    Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić około 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą. Oficjalne ogłoszenie pakietu pomocy ma nastąpić w piątek, ale może zostać przełożone na przyszły tydzień.

  • 3:00

    Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin planują wziąć udział w szczycie G-20, który odbędzie się na Bali jeszcze w tym roku - powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo w wywiadzie dla Bloomberga.

Autorka/Autor:akr, ads/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: vaalaa/Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: