Premier Beata Szydło w środę wieczorem przybyła do Paryża, gdzie w czwartek spotka się między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jednym z tematów rozmowy z Macronem będzie przyszłość UE po brexicie.
Szefowa rządu w pierwszej kolejności spotka się z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angelem Gurrią, a następnie zaplanowane jest przemówienie gospodarcze premier na forum organizacji, w obecności ambasadorów akredytowanych przy OECD - poinformował Bochenek.
- W swoim wystąpieniu premier Beata Szydło przedstawi aktualne informacje na temat polskiej gospodarki i reform, jakie wdrażamy, oraz ich skutków społeczno-ekonomicznych - oświadczył rzecznik rządu.
- Biorąc pod uwagę wysoki wzrost gospodarczy, zrealizowane liczne programy społeczne, które przyczyniają się do wyeliminowania ubóstwa z polskich rodzin i wyrównywania szans społecznych, Polska może być wzorem dla wielu państw. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie statusu państwa rozwiniętego - dodał.
10 punktów spotkania z francuskim prezydentem
Natomiast po wizycie w siedzibie OECD w godzinach popołudniowych przewidziane jest spotkanie premier Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim.
- Podczas rozmowy poruszone zostaną sprawy dotyczące przyszłości UE po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa - podkreślił Bochenek. Dodał, że "omówione zostaną także sprawy dwustronne związane z rozwojem współpracy zarówno politycznej, jak i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją".
W kontekście współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa rzecznik rządu przypomniał, że to Francja była inicjatorem stałej współpracy strukturalnej UE w sprawach obronności (PESCO), a Polska jest jednym z państw, które przystąpiły do tej inicjatywy jako kraj założyciel.
Szef MSZ Witold Waszczykowski przed wylotem do Paryża poinformował, że agenda spotkania szefowej polskiego rządu z prezydentem Macronem ma dziesięć punktów. Jak dodał, nie wiadomo, czy wszystkie zostaną w trakcie spotkania omówione.
Wśród potencjalnych tematów rozmowy wymienił kwestie bilateralne, regionalne, sprawy UE, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli.
Kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych
Pytany, czy poruszona zostanie kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych popieranej przez Francję, powiedział, że premier będzie chciała "wytłumaczyć" Macronowi, że jest to dyrektywa, która "może zagrażać" wspólnemu rynkowi, i państwa, które tak jak Polska są konkurencyjne na rynku, nie "powinny być karane jakimiś restrykcjami".
- Niesłusznie jest określanie naszych biznesmenów jako dumping socjalny, bo przecież my nie dopłacamy do naszego biznesu, który jest prywatny i działa w Europie - dodał szef MSZ.
Poprzednie spotkanie premier Szydło z Macronem odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu. Uczestniczyli w nim także pozostali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.
W ostatnich miesiącach odbyły się również robocze spotkania ministrów Polski i Francji, w tym szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
Autor: tmw//now / Źródło: PAP