Rozszerzenie przepustek covidowych i obowiązku szczepień. Francuska ustawa przyjęta

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP

Niższa izba francuskiego parlamentu, czyli Zgromadzenie Narodowe, przyjęła w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową. Zawiera ona między innymi rozszerzenie certyfikatu sanitarnego na miejsca takie jak kawiarnie i restauracje oraz obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia. Plany przyjęcia nowego prawa doprowadziły do manifestacji przeciwników szczepień. Doszło do starć z policją.

156 głosów w Zgromadzeniu Narodowym było za nową ustawą antycovidową, 60 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej w niedzielę ustawa przeszła przez Senat, gdzie 195 głosów było za, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązku szczepień

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków oraz specjalistów i opiekunów pracujących z osobami starszymi. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach.

Od 21 lipca Francuzi muszą okazywać certyfikat sanitarny w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, to jest między innymi w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na COVID-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

Protesty przeciwko ustawie

W sobotę we Francji odbywały się manifestacje przeciwko certyfikatom sanitarnym. Demonstranci wyrażali także sprzeciw wobec obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia.

Między innymi w Paryżu, Lyonie i Marsylii doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych. Do protestów dochodzi w czasie, gdy według sondażu znaczna większość Francuzów aprobuje decyzję o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla medyków.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości