Podwodny gazociąg Balticconnector zniszczony. Fiński minister: celowe działanie

Źródło:
PAP
Vaalimaa w Finlandii, miasto w pobliżu granicy fińsko-rosyjskiej (nagranie z 29 września 2022 roku)
Vaalimaa w Finlandii, miasto w pobliżu granicy fińsko-rosyjskiej (nagranie z 29 września 2022 roku)Archiwum Reuters
wideo 2/2
Vaalimaa w Finlandii, miasto w pobliżu granicy fińsko-rosyjskiej (nagranie z 29 września 2022 roku)Archiwum Reuters

W opinii fińskiego ministra do spraw europejskich i aktywów państwowych Andersa Adlercreutza, nie było przypadku w zniszczeniu podwodnego gazociągu Balticconnector. - Wszystko wskazuje na celowe działanie - ocenił.

W wywiadzie opublikowanym w piątek (1 grudnia) przez brukselski portal Politico minister przyznał, że jego zdaniem "wszystko wskazuje na celowe działanie".

Anders Adlercreutz podkreślił, że nie może spekulować, czy działanie kapitana statku zostało zatwierdzone przez chiński rząd. Jednak jego zdaniem rychły powrót statku do Chin rodzi pewne pytania. - Gdybym jako kapitan zrobił coś, czego nie pochwaliłby chiński rząd, obawiałbym się powrotu moją jednostką do Chin – powiedział.

Podobne stanowisko Estonii

Także estoński minister obrony Hanno Pevkur wyraził podobną opinię w zeszłym miesiącu w wywiadzie dla szwedzkiego nadawcy publicznego. Stwierdził, że "jeśli kotwica jest ciągnięta przez 185 km, to trudno uwierzyć, że jest to tylko wypadek". - Kapitan zrozumiał, że coś jest nie tak, więc pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź, brzmi: czy było to celowe działanie - oświadczył Pevkur.

Czytaj też: Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Na początku października na dnie Zatoki Fińskiej odkryto awarię gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię, Finlandię i Szwecję. Ustalono, że uszkodzenie zostało spowodowane przez kotwicę, na co wskazuje znaleziony w trakcie dochodzeń ślad wleczenia na dnie Zatoki.

Okazało się, że na chińskim kontenerowcu NewNew Polar Bear, zarejestrowanego pod banderą Hongkongu, którego trasa pokrywała się zarówno z terminem, jak i lokalizacją uszkodzenia gazociągu, brakuje kotwicy. Kotwicę, ważącą 6 ton, znaleziono w pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu - przypomniał portal.

Adlercreutz przyznał, że infrastruktura taka jak uszkodzony gazociąg powinna znajdować się pod lepszą ochroną - na przykład podejrzane jednostki powinny być ściślej monitorowane.

Autorka/Autor:mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: poliisi.fi